Eesnäärmevähk on Eestis üks enam levinud pahaloomulisi kasvajaid ja kõige rohkem diagnoositud vähkkasvaja meestel – 1113 haigusjuhtu 2019. aastal.
- 2019. aastal registreeriti Eestis 1113 eesnäärmevähi haigusjuhtu. Foto: Shutterstock
Ülemaailmsest vähihaigestumusest meestel moodustub eesnäärmevähk 14,1% ja suremus 6,8%. Eesnäärmevähk on heterogeenne kasvaja, mille alla kuulub mitu kliinilist entiteeti, mida saab määratleda kasvaja leviku, hormoontundlikkuse ja biogeneetiliste omaduste alusel. Haiguse üks kõige agressiivsemaid vorme on mCRPC (metastatic castration resistant prostate cancer – metastaatiline kastratsioonresistentne eesnäärmevähk), mida võib lugeda elulõpu haiguseks. mCRPC korral võib esineda tuumorikoes kuni
Seotud lood
Lääne-Tallinna Keskhaigla uroloogiaosakonnas teostati Eestis esmakordselt eesnäärme laserenukleatsioon – tegemist on uudse miniinvasiivse meetodiga eesnäärme healoomulise suurenemise ravis.
Regionaalhaigla raadiosaates "Tervisepooltund" rääkisid eesnäärmevähi riskifaktoritest, diagnostikast ja tänapäeva ravivõimalustest kirurgiakliiniku juhataja Leonhard Kukk ja uroloog Margus Krabi.
Hiljuti avaldatud Euroopa Komisjoni koostatud Eesti tervise raportist 2021 ilmneb, et oodatav eluiga on Eestis alates 2000. aastast tõusnud kiiremini kui üheski teises Euroopa Liidu (EL) riigis; samas on oodatav puudeta elatav eluiga jäänud samale tasemele ning tervisealane ebavõrdsus piirkondade, soo ja sotsiaalmajanduslike rühmade vahel suurenenud; 2/5 surmajuhtudest olid vaatlusperioodil tingitud käitumuslikest riskiteguritest.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024