• 12.04.22, 10:31

Ekspertkomisjon sai mullu enim kaebuseid hambaravi patsientidelt

Tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjon menetles 2021. aastal 168 avaldust ja tuvastas vajakajäämisi 42 korral, millest meditsiinilise tegevuse vigu oli 28.
Enim kaebusi sai TKE hambaravi patsientidelt, aga ka peremeditsiini alalt ja vangidelt.
  • Enim kaebusi sai TKE hambaravi patsientidelt, aga ka peremeditsiini alalt ja vangidelt. Foto: Shutterstock
Komisjon hindas 14-l juhul kaebuse põhjendatuks osaliselt: oli dokumentide ebakorrektne täitmine, olid vajakajäämised töökorralduses või suhtlemisel patsiendi, tema sugulaste või lähedastega.
Erialade järgi jagunesid kaebused järgmiselt: hambaravi 42 (sh ortodontia 2); peremeditsiin 21, esmatasandi meditsiiniabi vanglates 21, kirurgia kokku 12 (sh üldkirurgia 6, plastikakirurgia 5, lastekirurgia 1), psühhiaatria 11, ortopeedia 9, erakorraline meditsiin (EMO ja kiirabi) 8, sünnitusabi ja günekoloogia 6, onkoloogia 6, kardioloogia 4, otorinolarüngoloogia ehk kõrva-nina-kurguhaigused 4, neuroloogia ja neurokirurgia 4, uroloogia 4, õendusabi 4, oftalmoloogia ehk silmahaigused 3, anestesioloogia ja intensiivravi 3 (sh laste intensiivravi 2), radioloogia 3, hematoloogia 1, taastusravi ja füsiaatria 1, töötervishoid 1.
Vanglameditsiini teenustega rahulolematuse kohta esitati 21 avaldust. Patsiente esindavad advokaadid/juristid esitasid 10 ja tervishoiuteenuse osutajad 3 hinnangutaotlust. Ülejäänud 134 avalduse esitajad olid patsiendid ja nende lähedased.
Peale esmakordsete eksperthinnangu taotluste menetleti 5 teistkordset pöördumist isikutelt, kes ei olnud rahule jäänud tervishoiuteenuse kvaliteedi ekspertkomisjon (TKE) hinnanguga.
TKE esitas 2021. aastal tervishoiuteenuse osutamise kvaliteedi parandamiseks tervishoiuteenuste osutajatele 13 ettepanekut ja soovitust, sh 3 hambaraviasutustele ja 3 perearstidele.
Tasub teada:
* TKE töötab sotsiaalministeeriumi juures alates 2008. aastast ja on oma tegevuses ja hinnangu andmisel ministeeriumist sõltumatu.
* Enne 2008. a oli analoogse komisjoni nimeks arstiabi kvaliteedi ekspertkomisjon.
* TKE on alates 2015. aastast menetlenud kokku 2588 kaebust, millest on tuvastatud 649 korral viga.
* Komisjoni juhib dr Marika Väli.
Komisjon hindab tervishoiuteenuse kvaliteeti tagantjärgi dokumendipõhiselt, s.t hinnangu taotleja avalduse, tervishoiuteenuse osutamist tõendavate dokumentide, tervishoiuteenuse osutaja (s.h tervishoiuteenust osutanud tervishoiutöötaja) selgituste ja vastava eriala eriarsti eksperdiarvamuse andmete alusel.
TKE näol on riik loonud patsiendile tasuta eksperdihinnangu saamise võimaluse selleks, et esitada hagi kohtusse võlaõigusseaduse § 770 lõigete 3 ja 4 kohaselt. TKE eksperthinnang on tsiviilkohtumenetluses kasutatav tõendina, millel nagu igal teiselgi tõendil puudub ettemääratud tõendusväärtus ja kohus hindab hinnangut kogumis teiste talle esitatud tõenditega.
Eksperthinnangu sisu ei saa vaidlustada, vaid hinnanguga rahulolematu isik, kel endal puuduvad eriteadmised vastaval erialal, võib taotleda oma kulul hinnangut teistelt ekspertidelt.
Vaidlustada saab üksnes TKE menetluse õigusvastavust.
TKE ei ole riikliku järelevalve organ ning ei käsitle tervishoiuteenuse osutaja ja patsiendi vahelisi vaidlus- ja rahaküsimusi. TKE hinnang on eriarstidest ekspertide soovituslik arvamus, mis ei sea kellelegi mingeid juriidilisi õigusi ega kohustusi, ei muuda ega lõpeta neid. TKE ettepanek, nõuanne ja soovitus ei kohusta arsti või raviasutust hüvitama patsiendile arstliku vea tagajärjel tekkinud tervisekahju.
Rahalise hüvitise taotlemiseks peab patsient kohtusse pöörduma, kui tal ei õnnestu tervishoiuteenuse osutajaga saavutada kohtuvälist kokkulepet. Konflikti kohtuväliseks lahendamiseks (kauakestva ja kuluka kohtumenetluse vältimiseks) on TKE korduvalt soovitanud tervishoiuteenuse osutajal ja rahulolematul patsiendil kohtuväliselt omavahel kokkuleppele jõuda.
 
2 021
2 020
2 019
2 018
2 017

Seotud lood

Uudised
  • 13.01.22, 13:57
Valitsus kiitis heaks patsiendikindlustuse eelnõu
Valitsus kiitis tänasel istungil heaks ja saatis riigikogule arutamiseks tervishoiuteenuse osutajate vastutuskindlustuse ehk nn patsiendikindlustuse eelnõu.
Uudised
  • 13.04.17, 08:00
Väli: kaebuste arvust ei saa järeldusi teha
Kaebused ravikvaliteedile võivad olla seotud nii erakorraliste juhtumite kui ka krooniliste haigustega.
Uudised
  • 18.01.18, 12:45
Vastutuskindlustuse uus tulemine
Meditsiin 2018 konverentsi vastutuskindlustuse vestlusringis lõid kaasa sotsiaalministeeriumi eurokoordinatsiooni ja välissuhete osakonna nõunik Mari Amos (Skype’i kaudu), arstide liidu president Lembi Aug, sotsiaalministeeriumi tervishoiuvõrgu juht Heli Paluste, patsientide liidu juhatuse liige Kadri Tammepuu ja tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjoni juht Marika Väli.
  • ST
Sisuturundus
  • 25.11.24, 15:40
Meditsiiniuudiste vebinarid talvel 2025
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele