• 08.09.22, 12:54

Uroloog: Ka meeste uni muutub vanusega kehvemaks

Kui noorena norskab veel vaid 20-30% mehi, siis paar aastat enne pensionile minekut juba rohkem kui pooled neist, sest unekvaliteet muutub vanusega kehvemaks ka meestel, kinnitab Confido Meditsiinikeskuse uroloog Roman Rusman.
Uroloog Roman Rusman
  • Uroloog Roman Rusman Foto: Erakogu
Doktor Roman Rusman teeb ennekande meeste unest III interdistsiplinaarsel unemeditsiini koostöökonverentsil 14. oktoobril 2022 Tallinnas.
Mehed kipuvad naistest rohkem norskama. Kuidas ära tunda tervisele ohtlikku norskamist?
20ndates eluaastates norskab 20–30% meestest, vanusega see protsent aina tõuseb ja 60+vanusena norskavad juba üle poole meestest. Norskamise tugevus ei ole otseselt seotud selle ohtlikusega, aga kaudsed märgid seisundi raskusest on siiski olemas. Nendeks on: selged hingamiskatkestused norskamise vahel, päevane unisus, vererõhu- ja pulsikiiruse tõus.
Teatud vanusest kipub meeste uni muutuma katkendlikuks seoses urineerimishäiretega – kuidas see mõjutab und, kui selle probleemiga pikemalt mitte tegeleda?
Vanusega tervis üldiselt siiski kehveneb ja sama kehtib ka unekvaliteedi kohta. Öine pissil käimine (ehk noktuuria) on vananemise protsessi hea näide, mis esineb erinevate uuringute alusel 40+vanuses meestel 69% ja naistel 76%. Meeste uroloogilised haigused võivad olla selle häire põhjuseks. Noktuuria ja selle raskuse aste on negatiivselt seotud elukvaliteediga ja isegi mortaalsusega. Noktuuria uurimine ja ravi peab olema süsteemne, kus kõik seda põhjustavad faktoreid on uuritud.
Millised on stressist ja ületöötamisest tingitud unehäirete tunnused?
Stress ja ületöötamisest tingitud burnout sündroom on ametlikud riskifaktorid unehäirete tekkeks. Mitmes uuringus on leitud, et kroonilise stressiga vaevlevad inimesed kaebavad halba unekvaliteeti: raske uinuda, ärkavad tihti öösel, ei tunne end väljamaganuna. Päevaste uinakute vajadus on märk halvast unekvaliteedist. Samas halb uni veelgi halvendab stressi ja kiirendab burnout sündroomi teket.
Millised kroonilised kaasuvad haigused meestel rohkem unehäireid põhjustavad?
Kui vaatame kroonilisi haigusi, mis võivad põhjustada noktuuriat ja selle kaudu unehäireid, siis nendeks on kõrgvererõhutõbi, südamehaigused (eriti südamepuudulikkus), neerupuudulikkus, eesnäärme suurenemine ja üleaktiivne kusepõis. Muud haigused või tervise seisundid on: madal testosteroon (andropaus), alkoholism, suitsetamine ja stress.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 25.11.24, 15:40
Meditsiiniuudiste vebinarid talvel 2025
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele