Reklaamid ja turundus on populariseerinud implantaate kui lihtsat ja tõhusat lahendust, mis võib mõjutada patsientide otsuseid. Sotsiaalmeedias ja ajakirjades levivad sisuturundusartiklid loovad tihti kuvandi, et implantaadid on kindlam ja kergem lahendus kui oma hammaste säilitamine. See suunab paljusid patsiente kiiremini valima hammaste eemaldamise ja asendamise implantaadiga, alahinnates oma hammaste pikaajalist väärtust.
Hambaravi spetsialistide kohustus on teavitada, et kuigi proteesid ja implantaadid on tänapäeva tehnoloogia toel tõhusad, ei asenda need kunagi täielikult oma hamba funktsioone. Kindlasti ei vähenda need ka tulevikus tekkivaid komplikatsioone. Väheinvasiivsete meetodite ja uuenduslike digilahenduste abil on võimalik toetada oma hammaste tervist ja kestvust, aidates loomulikul viisil kaasa ravi tulemustele. Seetõttu on meie ülesanne suunata patsiente esmalt kaaluma hamba säilitamise võimalusi, kasutades kaasaegseid diagnostikateenuseid ja ravitehnoloogiaid, mis on loodud oma hambakoe säilitamiseks ja tugevdamiseks.
Mis Eestis on tänavu teie erialal uut juhtunud või juhtumas – mida on oodata?
Sel aastal on Eestis hambaravi valdkonnas toimunud mitu olulist edasiminekut, mis toovad kaasa teadlikkuse ja ravikvaliteedi kasvu. Esmalt on suurenenud tähelepanu suutervisele, mis avaldub näiteks hambatraumadega seotud teadlikkuse kasvus. Sel aastal oleme saanud ka erakorralise meditsiini osakonnad (EMO) tihedamasse koostöösse, et pakkuda hambatraumade puhul kiiremat ja kvaliteetsemat ravi. Endoproteesimise teekonda lisandus suutervise teema läbi kohustusliku OPTG uuringu, et tagada patsientidele parem ravitulemus. See on suur samm, mis aitab juhtida kõikide tähelepanu, et hambaravi on midagi enamat kui „drill-fill-bill“ – suutervis on lahutamatu osa üldisest tervisest.
Teine oluline muutus on kaugvastuvõttude laienemine. Tervisekassa kaugteenuste programmi raames pakutavad videovastuvõtud, mis said sel aastal piloodist ametlikult põhiteenuseks, võimaldavad pakkuda hambaravi nõustamisteenuseid hooldekodudele koduõenduse kaudu. See on oluline edasiminek, mis parandab eakate ja liikumispiirangutega patsientide suutervise teenuste kättesaadavust.
Lisaks keerleb valdkonnas palju uue vastutuskindlustuse seaduse ümber, mis motiveerib hambaarste pöörama rohkem tähelepanu haiguslugude põhjalikule dokumenteerimisele. Varasemalt on sissekanded sageli olnud lühikesed ja sisaldanud peamiselt teostatud toimingute loetelu, kuid uued nõuded julgustavad pöörama rohkem tähelepanu ka üldtervise aspektidele. See tähendab, et arstidel on suurem vastutus ja vajadus võtta rohkem aega, et pidada põhjalikumat vestlust patsiendiga, märkida üles kõiki suutervise mõjutajad ja tagada, et haiguslugu peegeldab terviklikku arusaama patsiendi seisundist.
Kas te olete rahul oma eriala staatuse ja järelkasvuga Eestis, mida muudaksite, kui saaksite võimaluse?
Üldine probleem on, et me juba ülikoolis kasvatame noori kolleege, kes näevad tihti ainult käibenumbreid, mitte terviklikku arstlikku mõtlemist ja fookust patsiendi vajadustel. Abiarstindus hambaravis tuleks koheselt lõpetada ja asendada töötamise aastaga erinevates hambaravi valdkondades juhendamisega töökoha põhiselt.