Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse rõhutas eile onkoloogilise ravi võimaluste analüüsi tutvustaval ümarlaual, et vähiravi tulemuslikkusest rääkides ei saa keskenduda üksnes ravimitele. Vaadata tuleb nö tervikpilti: ennetus, varane sekkumine, ravi kättesaadavus, ravikorraldust ja ka ravimid. Ravi tulemuslikkus sõltub neist kõigist.
- Maris Jesse Foto: Raul Mee / ÄP
Jesse tõi välja, et kuigi numbrid räägivad sellest, et nii vähijuhtude arv kui ka suremus on Eestis aastatel 1995-2012 sarnaselt muu Euroopaga kasvanud, siis vanuserühmade lõikes vaadates tuleb välja, et suremus on suurenenud vanemate inimeste, eelkõige meeste hulgas. Jesse selgitas, et üks põhjus on siin see, et kardioloogiliste haiguste ravi on muutunud tõhusamaks ja mehed, kes varem surid juba 40.-60. eluaasta vahel südamerabandusse, elavad nüüd kauem ja surevad vanemas eas vähkkasvajate tõttu. Samuti on vähenenud õnnetusjuhtumitest tingitud surmade arv 20-30aastaste meeste seas.
Seotud lood
Täna toimub Brüsselis EL liikmesriikide tervisepoliitika vanemametnike kohtumine. Kohtumisel on kõne all ravimipoliitika arengud Euroopa Liidus, tervisevaldkonna prioriteedid rahvusvahelisel tasandil ja tervisevaldkonna tegevuste rahastamine Euroopa Liidus.
Onkoloog Peeter Padrik ja hematoloog Ain Kaare rõhutasid onkoloogilise ravi võimaluste analüüsi tutvustaval ümarlaual vajadust olla vähiravimite hindamisel personaliseeritum.
Euroopa Ravimitootjate Assotsiatsioon (EFPIA), Rootsi Tervishoiuökonoomika Instituut (The Swedish Institute for Health Economic, IHE) ja Ravimitootjate Liit (RTL) korraldasid 19. oktoobril ümarlaua, et vaadata tagasi, milline on olnud vähialane ennetus ja ravi tulemuslikkus Eestis võrrelduna teiste ELi riikidega ning arutada võimalusi ravi tulemuslikkuse tõstmiseks.
Eilsel onkoloogilise ravi võimaluste analüüsi tutvustaval ümarlaual tõusis üles küsimus, kas Eestis tuleks koostada uus vähistrateegia. Eelmine strateegia lõppes 2015. aastal.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.