Seoses uute enamasti väga kallite ravimite turule tulekuga, mõeldakse ravimihindade üle läbirääkimiseks Euroopas üha enam koostööle teiste liikmesriikidega, kirjutab sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Eda Lopato.
- Sotsiaalministeeriumi ravimiosakonna juhataja Eda Lopato Foto: Eiko Kink
2. mail 2012. aastal allkirjastati kolme Balti riigi partnerlusleping eesmärgiga vähendada kulusid ja tagada parem kättesaadavus meditsiinitoodetele ja meditsiiniseadmetele läbi kesksete ühishankemenetluste. Eeskätt reguleerib koostöölepe täpsemalt riikidevahelist suhtlust, aga ka kohustusi, õigusi ja vastutust ühiste riigihankemenetluste korraldamisel. Korraga võib olla nii kaks kui ka kolm riiki ühises hankemenetluses. Sealjuures on hangete objektideks nii vaktsiinid, ravimid kui ka meditsiiniseadmed. Lepinguga kinnitati lisaks ravimite laenulepingu vorm, mis võimaldab piiriüleselt väga kiiresti omavahel tooteid üksteisele laenata.
Seotud lood
Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Raivo Põldaru hinnangul soodustab praegune keeruline ravimihinna kujundamine bürokraatia paisumist ja korruptsiooni.
Juulis kuulutasid Eesti sotsiaalministeerium ja Läti terviseamet välja ühishanke rotaviirusvaktsiini ja heksavalentse vaktsiini ostmiseks. Sarnaseid ühishankeid on korraldatud aastast 2015.
Täna toimub Brüsselis EL liikmesriikide tervisepoliitika vanemametnike kohtumine. Kohtumisel on kõne all ravimipoliitika arengud Euroopa Liidus, tervisevaldkonna prioriteedid rahvusvahelisel tasandil ja tervisevaldkonna tegevuste rahastamine Euroopa Liidus.
Eesti elanike terviseseisund on paranenud ja on kiiresti lähenemas ELi keskmistele näitajatele, selgub Euroopa Komisjoni raportist.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025