• 17.12.08, 07:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Avastati puberteedi käivitumist kontrolliv neuropeptiid

Teadlased Cukurova (Türgi) ja Cambridge’i (Suurbritannia) ülikoolidest avastasid, et ajus leiduv peptiid neurokiniin B on määrava tähtsusega puberteedis toimuvate hormonaalsete muutuste käivitamisel.
Neljas türgi perekonnas leiti pärilik sündroom, mida iseloomustab puberteedieas toimuva sugulise küpsemise puudumine. Selle häirega täiskasvanud on küll normaalse pikkusega, kuid ilma teiseste sugutunnusteta ja viljatud, vahendas Eesti Geenikeskus. Geeniteadlased tegid kõigepealt kindlaks, millisel kromosoomil viga paikneb ning seejärel leitud DNA lõiku järjest kitsamalt piiritledes jõudsid konkreetse geenini. Kolmes perekonnas oli selleks neurokiniin B (NKB) retseptorit kodeeriv geen ning ühes perekonnas NKB enda geen.

Seotud lood

Uudised
  • 22.09.10, 16:26
Mõtte peatamine nõuab suurt energiat
Kas olete kunagi imestanud, miks puhkusel viibides on nii raske mitte mõelda tööle, või miks mõne tüütu popviisikese mõttes leierdamise lõpetamine suurt pingutust nõuab? Paistab, et Case Western Reserve’i ülikooli matemaatikud on leidnud vähemalt osa vastusest.
Töökuulutused
  • 29.10.24, 14:40
Tartu Ülikooli Kliinikum otsib hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhti
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele