Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar nendib, et Brasiiliat vaevava Zika viiruse ja mikrotsefaaliana tuntud arenguhäire vahele on põhjusliku seose tõmbamine veel ennatlik. Sellegipoolest tuleks rasedatel pigem parem karta kui kahetseda ja haigusest puudutatud riikidesse reisimist võimalusel vältida
- Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar Foto: Andres Haabu/ÄP
Zika viirus kulg on reeglina kerge. Keskmiselt märkab vaid iga viies inimene tavaliselt nahalööbe ja palaviku tõttu, et on üleüldse nakatanud. Brasiilia teadlased oletavad aga viimastel kuudel hüppeliselt kasvanud mikrotsefaalia juhtumite arvu tõttu, et rasedatel võib Zika viirus põhjustada ka loote kolju kasvu pidurdumist.
''See fakt, et leiti tõesti kümnekordne mikrotsefaalia suurenemine Brasiilias, oli ootamatu. Seda, et flaviviirused on närvisüsteemi armastavad viirused, on hästi teada. Siin on aga kaks asja kokku pandud. Seda viirust on Brasiilias väga palju ja see, et seda viirust on looteveest leitud, kuid kas nendel kahel asjal on omavahel seos, seda on praegu väga raske ütelda,'' rõhutas Irja Lutsar saates ''Uudis+''. Tema sõnul pole seda teinud seni ka eksperdid.
Täispikkuses saab artiklit lugeda
ERR Novaatorist.
Seotud lood
Zika-viirusnakkus on levinud eelkõige Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, vähem ka Kagu-Aasias ja Okeaanias, kus see levib sääsehammustuse kaudu.
Kuigi peamised Zika-viiruse kolded on Eestist kaugel - Kesk- ja Lõuna-Ameerikas -, on teada, et ka näiteks eestlaste seas populaarses Tais kannavad sääsed seda sama viirust.
USAs Texase osariigis tuvastati esimene zika-viiruse juhtum, teatasid kohalikud terviseametnikud.
Tartu ülikooli viroloogid on kindlad, et suudavad ülemaailmsest Zika hädaolukorrast mõistliku väljapääsu leida.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025