Amsterdamis toimunud rahvusvahelisel konverentsil jõuti kokkuleppele, et antibiootikumiresistentsuse leviku tõkestamiseks töötab iga Euroopa Liidu liikmesriik, sh Eesti, välja oma tegevuskava.
- Antibiootikumiresistentsuse leviku tõkestamiseks töötab iga Euroopa Liidu liikmesriik välja oma tegevuskava. Foto: Postimees/Scanpix
Eesti veterinaar- ja toiduameti peadirektori asetäitja
Olev Kalda sõnul peab antibiootikumide (AB) kasutamine muutuma senisest vastutustundlikumaks ja sihipärasemaks, kirjutas
Novaator.Riiklikul tasandil tuleks selleks tõhustada nii koolitust ja teavitust kui ka järelevalvet antibiootikumide määramise ja kasutamise üle. Samuti peaks tugevdama looduskeskkonda sattunud ravimijääkide seiret ning vajadusel vaadata üle kogu senine ravimipoliitika.
Aastaks 2017 töötavad konverentsil antud lubaduste kohaselt siseriikliku tegevuskava välja kõik Euroopa Liidu liikmesriigid. Samuti uuendatakse Euroopa Liidu tasandil 2011. aastal vastuvõetud kehtivat tegevuskava.
Kõik antibiootikumiresistentsuse vähendamisele suunatud tegevused peaksid lähtuma põhimõttest „üks tervis“, hõlmates nii meditsiini, veterinaaria, põllumajanduse, loomakasvatuse kui keskkonnakaitse valdkondi.
Seotud lood
Mainekas meditsiiniajakirjas The Lancet Infectious Diseases möödunud kolmapäeval avaldatud Hiina teadlaste uuringust ilmneb, et nüüd on resistentsus avastatud juba ka paljude haiguste puhul viimaseks väljapääsuks peetud antibiootikumi, kolistiini puhul, vahendas Eesti Päevaleht.
Alanud nädalat tähistatakse Euroopas arvult kaheksanda antibiootikumi teadlikkuse nädalana, mis seekord keskendub antibiootikumide vastutustundlikule kasutamisele.
Aastatel 2011-2012 oli haiglanakkuste levimus Eestis 5,7%. Esialgsetel andmetel on levimus praeguseks vähenenud, rääkis terviseameti peaspetsialist Pille Märtin.
Antibiootikumid jõuavad meieni ka läbi lihatööstuse, farmiloomade ravimite kaudu, aga ka lemmikloomadega, koerte-kassidega, kellega oleme tihedas kontaktis, kinnitas Tartu Ülikooli professor Tanel Tenson.
Kuigi Ida-Euroopa maades on antibiootikumiresistentsus üldiselt suurem kui Lõuna-Euroopas, on olukord Eestis siiski hea. Terviseameti epidemoloogia nõunik Kuulo Kutsari sõnul on meie päevadooside kasutus tuhande inimese kohta igati mõistlik.