Ameerika ühendriikide nakkushaiguste keskuse arstide hinnangul on Zika viirus hirmsam, kui nad varem arvasid ning USA peab senisest enam panustama selle tõkestamiseks.
- Zika viirust edasi kandev Aedes Aegypt'i ehk metsasääsk. Foto: Internet
Ameerika ühendriikide haiguste ennetamise ja tõrjekeskuse, lühendiga CDC tähistatud valitsusameti hingamisteede- ja immuniseerimiskeskuse direktori
Anne Schuchati sõnad olid sellised, mida nakkushaiguste uurija suust vist keegi kuulda ei taha, vahendasid
ERR-i raadiouudised. "Kõik, mida nad on Zika viiruse juures uurinud on, tundub hirmsam, kui me varem arvasime," sõnas ta.
Zika viirus pole täiskasvanud inimeste jaoks nii murettekitav kui mõned teised hirmsad haigused, kuid tekitab rasedate naiste loodetele eluaegseid komplikatsioone - neist on kõige enam räägitud mikrotsefaaliast ehk tavapärasemast väiksema koljuga sündinud lastest.
Kuid Schumani sõnul on viirus seotud ka enneaegse sündimisega, nägemismurede ja muude probleemidega. Lisaks kõigele muule - viirus võib mõjutada loodet mitte ainult konkreetsel raseduse trimestril, vaid on ohtlik suurema osa raseduse perioodist.
Ametnikud: kardame Puerto Ricos haiguspuhangut
Praegu kestev haiguspuhang on siiani jätnud Ameerika ühendriigid suuresti puutumata, kuid see võib muutuda, sest viirust kannavad ja levitavad nimelt sääsed, kes kevadilmade soojenedes hakkavad levima ekvaatorist üha kaugemale põhja poole.
Nakkuskeskuse sõnul on viirust edasi kandev Aedes Aegypt'i ehk metsasääsk levinud Ameerika ühendriikides kolmekümnes osariigis, mis võib tekitada ka USAs suurema nakkusohu.
Samas on USA niinimetatud territooriumitel - näiteks Puerto Ricos, Neitsisaartel ja Ameerika Samoas juba sadu juhtumeid registreeritud. Nakkuskeskuse ametnikud ütlesid, et nad pelgavad Puerto Rico puhul, et lähiajal jõuavad haigusjuhtumid sadade tuhandeteni, mis omakorda tähendab sadu komplikatsioonidega sündinud imikuid.
Loe täismahus ERR Novaatorist.
Seotud lood
Zika-viirusnakkus on levinud eelkõige Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, vähem ka Kagu-Aasias ja Okeaanias, kus see levib sääsehammustuse kaudu.
Kuigi peamised Zika-viiruse kolded on Eestist kaugel - Kesk- ja Lõuna-Ameerikas -, on teada, et ka näiteks eestlaste seas populaarses Tais kannavad sääsed seda sama viirust.
USAs Texase osariigis tuvastati esimene zika-viiruse juhtum, teatasid kohalikud terviseametnikud.
Itaalia arstid registreerisid Firenzes Zika juhtumi, mille puhul nakatumine toimus nende hinnangul tõenäoliselt sugulisel teel.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024