• 25.04.16, 15:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Olga Sadikova: inimesed on hakanud nohu ja gripi vahel vahet tegema

Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova ütles 25. aprillil toimunud vaktsineerimisteemalisel ümarlaual, et Eestis vaktsineerib end gripi vastu vaid 1% ning veel kümme aastat tagasi ei teinud inimesed vahet nohul ja gripil.
Nohu.
  • Nohu.
„Inimesed ei saa aru ega tea, kui tõsine haigus on gripp ja kui rasked võivad olla tüsistused,” rääkis Olga Sadikova.
„Meie ülesanne on parandada olukorda selles valdkonnas. See, et ainult 1% Eesti elanikkonnast end gripi vastu vaktsineerib, on väga karm näide. Näiteks kümme aastat tagasi ei teinud inimesed vahet, mis on nohu ja mis on gripp. See, et grippi loetakse nüüd tõsiseks haiguseks, on suur edasiminek.”
„Oleme läbi viinud mitu sihtuuringut, et teada saada, mis kõige rohkem inimesi mõjutab – et nad läheks vaktsineerima,” märkis Sadikova.
„Põhiline on, kui perearst või muu tervishoiutöötaja soovitab, et teil on sellised haigused või olete sellises vanuses, palun tehke gripivaktsiin. Siis inimesed vaktsineerivad. Tekib küsimus – kas arstid ei soovita või milles asi? Seejärel viisime läbi uue uuringu – mis üldse toimub meedikute seas. Tuli välja päris hea tulemus – perearstikeskustes töötavate meedikute seas on gripivaktsiiniga hõlmatus 38,5%, mis on päris kõrge ja vastab Euroopa tasemele. Kui rääkida haiglatöötajatest, on hõlmatus keskmiselt 24%. Huvitav on see, et arstide, kõrgharidusega inimeste vaktsineeritusega hõlmatus on oluliselt kõrgem kui õdede oma.”
„Gripihooajal on väga palju vanemaid inimesi gripitüsistustega statsionaaris – gripivastane vaktsineerimine on häbiväärselt madal,” Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkusarst Helen Mülle.
„Mina näen igapäevatöös palju noori, kes lähevad välismaale õppima – ja nõutakse vaktsineerimispassi. Ja on olukordi, kus lapsed on olnud vaktsineerimata ja vanemad avastavad, et nüüd tuleb vaktsiinid ära teha. Ja on olnud situatsioone, kus lapsed on vanemate peale pahased. Mujal maailmas on vaktsineerimise kohustuslikkus iseenesestmõistetav. Näiteks lähevad „puukallistajapered“ reisile ja tuleb mõte –  teeks mõne reisivaktsiini. Põhivaktsiinid on tegemata, kuid hepatiidisüst on oluline.”
 
 

Seotud lood

Uudised
  • 28.09.16, 13:35
Venemaal kardetakse sel aastal grippi AH3N2
Sel aastal võib Venemaale saabuda gripi „Hongkongi“ variant AH3N2, teatas pressikonverentsil Venemaa föderaalne tarbijakaitse ja inimeste heaolu järelevalveteenistuse Rospotrebnadzori juht Anna Popova.
Uudised
  • 07.10.16, 10:00
Gripihooajal nakatub kolmandik ravipersonalist
Tervishoiutöötajate vaktsineerimise kohta ülevaate saamiseks viis terviseamet läbi sihtuuringu.
Uudised
  • 25.04.16, 14:45
Rahvaste ränne toob kaasa vaktsineerimata lapsi
Ravimitootjate Liidu korraldatud vaktsineerimisteemalisel ümarlaual ütles lastearst Eda Tamm, et Eesti vaktsineeritusega hõlmatus on suhteliselt hea, kuid vaktsineerimisest keeldujad on väga häälekad.
Uudised
  • 25.04.16, 15:45
Tapfer: vaktsiinid võiks erisoodustusmaksust vabad olla
Ravimitootjate Liidu tegevdirektor Riho Tapfer ütles 25. aprillil toimunud vaktsineerimisteemalisel ümarlaual, et kuna vaktsiinid on väga kallid, võiks need olla vabastatud erisoodustusmaksust.
  • ST
Sisuturundus
  • 13.01.25, 08:00
Vesi, mis toetab tervist ja leevendab tervisehädasid
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele