Ravimitootjate Liidu korraldatud vaktsineerimisteemalisel ümarlaual ütles lastearst Eda Tamm, et Eesti vaktsineeritusega hõlmatus on suhteliselt hea, kuid vaktsineerimisest keeldujad on väga häälekad.
- Rotaviirusvaktsiini manustamine imikule. Foto: www.cbc.ca
"Õudseid juhtumeid on – olen ravinud mädase meningiidiga 6kuust imikut, kelle vanemad on varasemalt keeldunud vaktsineerimisest,“ ütles lastearst Eda Tamm.
„Need on antroposoofilise eluviisiga inimesed, kes eelistavad sünnitada kodus küünlavalgel. Nad on olnud ja jäävad alati. Õnneks see meningiiti põdenud laps paranes hästi ja inetu on sellises olukorras vanemaid ka parastada," ütles Tamm. "Muidugi me rääkisime vanematega. Kahjuks jäi ka selle haigusloo põhjal mulje, et ma ei suutnud vanemaid ümber veenda. Kokkuvõttes häirib mind see, et meedias võtavad sõna tuntud inimesed, kes ütlevad, et jätavad oma lapsed vaktsineerimata.“
Eda Tamme sõnul on Eesti vaktsineerituse hõlmatus on suhteliselt hea. „Jah, meie enda seis hetkel on suhteliselt hea, aga kui me vaatame poliitilist situatsiooni – sõjad ja suur rahvaste rändamine – siis peame aru andma, et sellistes oludes laguneb mitmel pool meditsiinisüsteem ja tekib palju vaktsineerimata lapsi. Ja nendes situatsioonides tekib palju haiguskoldeid. Me peame sellele mõtlema, kuidas olla valmis,“ rääkis Tamm.
„Eesti murekoht on ehk see, et meil on ka vaktsiine, mis ei ole riiklikus kalendris. Nii pneumokoki- kui gripivaktsiin on ka riskigruppidele tasuline. Ma sooviksin, et selles osas oleks riigilt toetus, et riskigrupid saaks vaktsineeritud,“ rääkis Eda Tamm.
Seotud lood
Ravimitootjate Liidu tegevdirektor Riho Tapfer ütles 25. aprillil toimunud vaktsineerimisteemalisel ümarlaual, et kuna vaktsiinid on väga kallid, võiks need olla vabastatud erisoodustusmaksust.
Terviseameti gripikeskuse peaspetsialist Olga Sadikova ütles 25. aprillil toimunud vaktsineerimisteemalisel ümarlaual, et Eestis vaktsineerib end gripi vastu vaid 1% ning veel kümme aastat tagasi ei teinud inimesed vahet nohul ja gripil.
Täna tervishoiumuuseumis Ravimitootjate Liidu korraldatud immuniseerimise nädala raames vaktsineerimisteemalise avalikul ümarlaual „Miks me peame vaktsineerima?“ ütles ravimiameti ravimiohutusosakonna juhataja Ott Laius, et kõige suur intriigi vaktsiinide puhul on nende kõrvaltoimed.
Maailma Terviseorganisatsiooni eestvedamisel tähistatakse 24.–30. aprillini Euroopa immuniseerimisnädalat.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025