• 29.04.16, 14:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Galerii: PERH võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi

Sel kolmapäeval ja neljapäeval (27. ja 28.24) teostati Põhja-Eesti Regionaalhaiglas esimesed protseduurid uue kehavälise kivipurustusaparaadiga EDAP-TMS Sonolith „i-move“ (ESWL-seade).
PERH võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi.
  • PERH võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi. Foto: PERH
See on esimene statsionaarne kivipurustusaparaat Eestis ning selle kasutuselevõtt suurendab oluliselt nüüdisaegse ravimeetodi kättesaadavust neerukivitõvega patsientidele.
Regionaalhaigla kirurgiakliiniku juhataja doktor Leonhard Kuke sõnul tähendab uue seadme kasutuselevõtt Regionaalhaiglas patsientidele nüüdisaegse ravimeetodi kättesaadavuse olulist paranemist.
„Kehaväline kivipurustusmeetod on patsiendile vähem traumeeriv, kergemini talutav ning selle kasutamist tuleks õige näidustuse korral igati eelistada,“ märkis Kukk.
„Statsionaarne aparaat tagab meile võimekuse aidata ka erakorralisi patsiente kiirendatud korras, st paari päeva jooksul pärast haiglasse pöördumist, kui sellele ravimeetodile ei ole vastunäidustusi. See tähendab, et enam ei pea inimesed ootama ühte kuud, et protseduurile jõuda, vaid saame operatiivselt reageerida,“ võttis Kukk teema kokku.
Eesti haiglates kokku on aastas keskmiselt 1500 neerukivitõvega haiget, kellest umbes 50% vajavad kirurgilist sekkumist. „Aastas opereeritakse umbes 750-800 haiget endoskoopiliselt (ureeterorenoskoopia ja nefroskoopia meetodiga), lahtisel operatsioonimeetodil haava kaudu opereeritakse kuni 50 patsienti ning ESWL-i on kasutatud 300-350 haigel,“ viitas Kukk. „Arvestades patsientide koguarvu, siis võimaldab uus statsionaarne kivipurustusaparaat senist raviprotseduuride arvu aastas kahekordistada," lisas ta.
Kehavälist kivipurustust on Eestis kasutatud juba aastaid. „Selle protseduuri senine kättesaadavus on olnud siiski piiratud, sest seda on tehtud paaril päeval kuus renditava aparatuuriga,“ märkis Kukk. „Meie kolleegid Ida-Tallinna Keskhaiglas ja Tartu Ülikooli Kliinikumis on teinud head tööd meetodi juurutamisel Eestis. Meie soovime suurendada selle ravimeetodi kättesaadavust veelgi."
Regionaalhaigla uroloogi Margus Krabi sõnul saab ESWL-seadet kasutada patsientidel, kui neil on diagnoositud kuni 1,5cm neerukivid või kuni 1 cm kusejuha algus- või lõpposas paiknevad kivid.
"Aparaat töötab EDAP-TMS’i väljatöötatud elektrokonduktiivse kehavälise kivipurustuse printsiibil, mille eeliseks on see, et kivi asukoha määratlemine on täpsem ning kivi purustav lööklaine on tugevam. Siiani on renditavatel aparaatidel olnud kasutusel elektromagneetiline printsiip," kirjeldas uroloog regionaalhaigla uut aparaati. Krabi lisas, et kogu kivipurustuse protsessi jälgitakse ja juhitakse ultraheliseadmega, vajadusel teostatakse ka röntgenkontrolli.
"Uus seade võimaldab täpsemalt määratleda neerukivi asukohta ning suunata selle purustamiseks tugevam lööklaine. Protseduuri tehakse patsiendile narkoosita ning pärast seda, paari tunnise taastumise järel võib patsient juba koju minna," kirjeldas Margus Krabi.
PERHi uus seade
Regionaalhaigla võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi
5 fotot
  • Regionaalhaigla võttis kasutusele statsionaarse kehavälise neerukivide purustamise aparaadi Foto: PERH

Seotud lood

Uudised
  • 06.03.18, 12:00
3D aparaat teeb opereerimise täpsemaks ja kiiremaks
Ida-Tallinna Keskhaigla kirurgiakliinikus kasutusele võetud uus 3D laparoskoopilise kirurgia operatsioonide teostamise süsteem muudab operatsioonid täpsemaks ja kiiremaks.
  • ST
Sisuturundus
  • 25.11.24, 15:40
Meditsiiniuudiste vebinarid talvel 2025
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele