• 17.05.16, 08:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Harvikhaigus – varblane peos või tuvi katusel?

Argimõtlemine peab miskit, mis on haruldane, ühtlasi ka väärtuslikuks. Haruldase vääriskivi puhul see nii ongi - kivi on väärtuseks nii leidjale, omajale kui kandjale. Alati ei tähenda aga tunnus haruldane ihaldusväärset - näiteks harvikhaigus on midagi, millest selle omajad ja kandjad parema meelega loobuks. Küll saavad aga otsustajad väärtustada harvikhaigusega patsienti võrdsena teiste hulgas.
Anneli Habicht, Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht
  • Anneli Habicht, Eesti Puuetega Inimeste Koja tegevjuht Foto: Postimees/Scanpix
Harvikhaigusi ehk haruldasi haigusi on teada 6000-7000 (Maailma Terviseorganisatsioon) ja igal nädalal leiab teaduskirjanduses mainimist viis uut haigust. Haruldasena defineeritakse Euroopa Liidu tasandil haigust, mis esineb kuni viiel inimesel 10 000-st. Diagnoose iseloomustab väga väike esinemissagedus, kuid samas on erinevaid harvikhaigusi väga palju, mis tähendab, et neid põdevate inimeste arv on suhteliselt suur. Harvikhaigused mõjutavad 6-8% kogu elanikkonnast nende eluperioodi jooksul - 27-36 miljonit inimest EL tasandil ja, 70 000-100 000 inimest Eestis. Teadlasele ja arstile tähendab kohtumine harvikhaigusega suurt väljakutset haiguse äratundmisel ja ravimisel. Patsiendile tähendab kohtumine harvikhaigusega kohtumist tundmatuga. Enamasti tuleb selle tundmatuga veeta koos kogu elu.

Seotud lood

Uudised
  • 27.02.15, 15:10
Harvikhaigusi avastatakse juurde igal nädalal
Tallinna lastehaigla neuroloog Valentin Sander tõi harvikhaiguste teabepäeval esinedes välja, et teadaolevaid harvikhaigusi on umbes 9000, kuid neid avastatakse igal nädalal juurde.
Uudised
  • 27.02.15, 13:26
Ross: haigekassa peab kohtlema kõiki võrdselt
Eesti Haigekassa juhatuse esimees Tanel Ross rõhutas tänasel harvikhaiguste infopäeval kõneledes, et haigekassa ülesandeks on lähtuda kindlustatute võrdse kohtlemise põhimõttest ning harvikhaiguste ravikulude katmisel peab maksimaalselt arvesse võtma ravi tõenduspõhisust.
Uudised
  • 29.02.16, 09:00
Ravimitootjate liit: tervisekulutuste katmiseks tuleb leida lisaks ravikindlustusele alternatiivseid vahendeid
Täna tähistatakse ülemaailmset haruldaste haiguste päeva. Ravimitootjate liidu sõnul tekib üha enam olukordi, kus ravikindlustusvahendite abil ei ole võimalik katta kõiki tervisekulutusi, mistõttu tuleb otsida ravi ja ravimite hüvitamiseks juurde alternatiivseid allikaid. Riik peab tagama ka harvikhaiguse diagnoosi saanule, et ravi hüvitamise otsus oleks kiire – harvikhaiguste ravimite rahastamist tuleb käsitleda teistmoodi kui tavaravimeid.
Uudised
  • 06.09.17, 13:45
Tsöliaakia – jätkuvalt mõistatuslik mitmepalgeline haigus
Tsöliaakia korral võib patsientidel olla nii perearstide kui ka kümnete erinevate erialade arstide poole pöördumisel esitada vägagi erinevaid terviseprobleeme, kirjutab Tartu Ülikooli Kliinikumi lastekliiniku ja Tartu Ülikooli lastekliinik arst Oivi Uibo.
Töökuulutused
  • 29.10.24, 14:40
Tartu Ülikooli Kliinikum otsib hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhti
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele