• 15.11.16, 12:45
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Lutsar: Kes need lapsed on, kes ravile ei jõua?

Seos laste vähese tervisekontrollis käimise ja ravi hilinemise vahel, nagu peegeldas riigikontrolli audit, pole selge, kirjutab Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.
Professor Irja Lutsar.
  • Professor Irja Lutsar. Foto: Andres Raudjalg
Lutsar kirjutab Postimehes, et endise lastearstina ja ka praegu süsteemi hästi tundva inimesena luges ta rohkem kui üllatusega Postimehest riigikontrolli auditit kajastava artikli pealkirja "Paljud Eesti lapsed ei jõua õigel ajal ravile". Kes need lapsed on, kes ravile ei jõua? Mis on need haigused, mida ei diagnoosita? Mis nendest lastest, kes ravile ei jõua, edasi saab? Kas selle auditi metoodikaga on võimalik niisugusele järeldusele jõuda? Kas Eesti lastele pole tõesti arstiabi kättesaadav?Ainukeste haiguste/seisunditena on artiklis mainitud söömis-, aktiivsus- ja tähelepanuhäiretega lapsi, see aga ei tohiks viia üldistusteni.Mitmed uuringud on näidanud, et Eesti iseseisvusperioodil on lastele osutatav arstiabi teinud olulise kvaliteedihüppe ja laste tervis paranenud. Näiteks imikute suremuse osas, mis näitab nii ühiskonna kui ka arstiabi arengutaset, on Eesti maailma paremuse tipus. Ka üldine vaktsineerituste hõlmatus on oluliselt parem, kui see oli endises Nõukogude Liidus.Selle taga on paljude Eesti arstide ennastsalgav töö, aga muidugi ka ühiskonna teadlikkuse tõus. Teisalt on heaoluühiskond toonud uusi probleeme nagu rasvumine, käitumis- ja tähelepanuhäired.Artiklis toob riigikontrolör näite, et kasvanud on vastutustundetute lastevanemate hulk, kes on keeldunud laste vaktsineerimisest. Terviseameti kodulehelt aga selgub, et 2014. aastal oli 0–14-aastaste laste vanemate hulgas vaktsineerimisest keeldujaid 2,8 ja 2015. aastal 2,9 protsenti. See tähendab, et vaktsinatsioonidega hõlmatus on üle 97 protsendi. Isegi kui keeldujate arv on aastate jooksul suurenenud, on nende lapsevanemate hulk marginaalne. Laste madala vaktsineerituse taseme pärast ei peaks ei arstid, tervishoiusüsteem ega ka lapsevanemad praegu muretsema.Täismahus arvamuslugu Postimehes.

Seotud lood

Uudised
  • 10.11.16, 11:00
Riigikontroll: Eesti lapsed ei jõua õigeaegselt ravile
Riigikontrolli hinnangul vajab Eesti laste tervishoiukorraldus kiireid muutusi, kuna laste haigusi ei märgata piisavalt vara, lapsed ei jõua õigeaegselt ravile ning ravi ei ole alati järjepidev.
Uudised
  • 13.11.16, 07:00
Ministeerium: laste tervisekontrollide olukorda parandavad tervisekeskused
Riigikontrolli audit leidis, et laste haigusi ei märgata piisavalt vara ning eelkooliealistest ja koolilastest käib vaid väike osa piisavalt tihti arsti juures. Sotsiaalministeeriumi hinnangul peaksid olukorda parandama loodavad tervisekeskused.
Uudised
  • 16.11.16, 15:45
Kristel Amjärv: koolides oleks enam vaja meditsiinipersonali ja psühholooge
Tallinna munitsipaalperearstikeskuse juht ja arst Kristel Amjärv möönab, et riigikontrolli värske auditi tulemused on talle kui õppinud lastearstile ja perearstikeskuses igapäevaselt lastega tegelevale arstile üllatavad.
Uudised
  • 21.11.16, 13:45
Riigikontrolli audit tõi kokku erikomisjoni
Riigikogu riigieelarve kontrolli erikomisjon peab täna avaliku istungi, kus arutletakse riigikontrolli aruande „Riigi tegevus laste tervise hoidmisel ja ravimisel“ üle.
Töökuulutused
  • 29.10.24, 14:40
Tartu Ülikooli Kliinikum otsib hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhti
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele