Täna stardib kahepäevane arendusmaraton, kus otsitakse uudseid lahendusi kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ehk KOKiga seotud väljakutsetele.
- Foto: Caro / Bastian /Scanpix
„KOK on tõsine haigus, aga seda tõsidust ei ole piisavalt teadvustatud. Ekspertide hinnangul on meil 90 000 KOKiga elavat inimest, aga vaid 10-15% neist on sellest teadlikud ja saavad ravi,“ rääkis Connected Health klastri innovatsioonijuht Kitty Kubo. „Kuna KOKi varaseid märke ei osata tähele panna, jõuavad inimesed enamasti arsti juurde alles siis, kui haigus on jõudnud raskemasse staadiumisse. Nii ongi sellest keerulise nimega vähetuntud haigusest saanud Eesti inimeste üks peamistest haigestumisest tingitud eluaastate kao põhjustest.“
Seotud lood
KOKi ravis esimene ja tähtsaim on suitsetamisest loobumine, rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla pulmonoloog-ülemarsti ja keskuse juht Pille Mukk kroonilise obstruktiivse kopsuhaiguse ravist.
Valitsus kinnitas täna riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. Välja antakse kaks 40 000 euro suurust ja kaheksa 20 000 eurost riigi teaduspreemiat.
Eesti tervisetehnoloogia klaster Connected Health käivitab projekti, mille keskmes on krooniline obstruktiivne kopsuhaigus (KOK). Projekt "KOK fookuses" toob valdkonna olulised osapooled kokku, et leida uudseid lahendusi, kuidas Eestis selle haigusega elavaid inimesi tõhusamalt u?les leida ja nende ravi tulemuslikumalt korraldada.
Vaata otseülekandes täna toimuvat üritust "Digilahendused krooniliste haiguste käsitlemises: KOK FOOKUSES kogemus".
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024