Arst-resident Andres Lasn leidis Haigekassa aruandeid uurides, et tervise edendamisele ette nähtud kulud pole 20 aastaga proportsionaalselt kuidagi muutunud ning avaldas lootust, et potentsiaalne Tervisekassana panustataks ennetusse Haigekassast rohkem.
- Arst-resident Andres Lasn Foto: Raul Mee / Äripaev
„Haigekassa võimaliku Tervisekassaks ümbernimetamise valguses otsustasin Haigekassa struktuurireformijärgsed (2001. a) majandusaasta aruanded tervise edendamise ja üldarstiabi kui haiguste ennetamisega tegeleva eriala vaatevinklist üle vaadata,“ kirjutas Lasn. „Nagu numbritest välja tuleb, siis viimase peaaegu 20 aasta jooksul ei ole tegelikult tervise edendamisele ja üldarstiabile ette nähtud kulud proportsionaalselt kuidagi muutunud. Tervise edendamisele ja üldarstiabile on haigekassa pidevalt pühendanud vastavalt ~12…14% ja ~0.15…0.5% tervishoiuteenuste hüvitiste kogusummast (eriarstiabile ~77…80%, üldarstiabi:eriarstiabi kulude suhe ~1:15…1:18 ).“
Seotud lood
Eesti Maksumaksjate Liit (EML) kuulutas täna välja 2018. aasta maksumaksja sõbra ja vaenlase tiitli saajad.
Haigekassa ja töötukassa soovivad tuleval aastal muuta oma nime vastavalt tervisekassaks ja töökassaks. Hinnanguliselt kulub nimede vahetamisele kuni 865 000 eurot.
Arst-resident Andres Lasn toob detailselt välja, millele kulub perearsti aeg näiteks pearinglusega patsiendi puhul.
Eelmise aasta statistikaga võrreldes elavad eestimaalased keskmiselt kolm ja pool kuud tervemana, kui aasta varem.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.