Psühhiaater Merit Kudeviita tõdes unemeditsiini konverentsil, et ärevus ja unehäired on nii eraldiseisvad kui ka komorbiidsed seisundid, nende vahel on kahesuunaline seos.
- Psühhiaater Merit Kudeviita Foto: Terje Lepp
Und peetakse sageli koomalaadseks seisundiks, kus muust maailmast ollakse ära lõigatud. Tegelikult on uni aga äärmiselt aktiivne protsess, mille ajal aju teeb tööd, selgitas Kudeviita. Normaalse une tagamiseks on aktiveeritud nii ärkvelolekut säilitav süsteem kui ka und esile kutsuv süsteem. Need on kaks protsessi, mis peavad olema tasakaalus.
Seotud lood
Reedel toimunud unemeditsiinikonverentsil rääkis maanteeameti ekspert Marika Luik väsimusest, ohutusest ja liiklusohutusest.
Aastast 2011 katab haigekassa ka uneaegseid uuringuid, viimased uuringud on lisandunud 2018 ja kokku on eri uuringuid viis.
Ravimata lapseea uneapnoel on mitmeid tõsiseid tagajärgi, mida on hilisemas elus on raske korrigeerida, rääkis nina-kõrva-kurguarst Heisl Vaher konverentsil Kliinik 2018.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.