- Katrin Gross-Paju, Lääne-Tallinna Keskhaigla närvihaiguste keskuse juht ja Astra Kliiniku arst Foto: Julia-Maria Linna
Mis haigus on migreen ja miks seda peetakse ühiskonna jaoks üheks kõige kallimaks neuroloogiliseks haiguseks? Küsimustele vastab neuroloog Katrin Gross-Paju, kes on Lääne-Tallinna Keskhaigla närvihaiguste keskuse juht ja Astra Kliiniku arst.
Migreen on selles mõttes keeruline haigus, et ühelt poolt see ei põhjusta klassikalist rasket neuroloogilist puuet, nagu me näeme väga paljude teiste haiguste korral: tasakaaluhäired, halvatus, kõnehäired või vaimse võimekuse alanemine. Probleem on selles, et migreenivaluga päev on inimese elust tegelikult kustutatud – ta ei saa midagi asjalikku teha, ei saa üldse midagi teha.
Seotud lood
Nädalavahetusel toimunud migreeni häkatonil jagati eile olulisemad auhinnad kahe meeskonna tööle. Üks on juba HIV lahenduste kaudu tuntud Eesti start-up firma ja teise auhinna sai ühe venelanna eestvedamisel kohapeal kokku saanud meeskonna lahendus.
Juulis sai Euroopa Liidu riikides müügiloa maailma esimene spetsiaalselt migreeni profülaktikaks mõeldud ravim erenumab (Aimovig). Eesti apteekides seda ravimit veel pole, kuid näiteks Skandinaavias on erenumab juba müügil. Ning teistelt ravimitootjailt on oodata peatselt lisa.
Eile toimus Tallinnas konverents, kus teemaks bioloogilised ravimid ja biosimilarid.
Käesoleva aasta jaanuaris avaldas Rahvusvaheline Peavalu Klassifikatsiooni Komitee ajakirjas Cephalgia uue, kolmanda peavaluhäirete klassifikatsiooni (lühendatult ICHD-3). Värske publikatsioon puudutab ka lapsi, kuna eristatud umbes 200 erinevast diagnoosist üle 100 on kirjeldatud ka lastel.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!