Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kannus: õdede retseptiõigus muudab süsteemi paindlikumaks
Piiratud retseptiõiguse laiendamine õdedele annab võimaluse pakkuda patsientidele paremat ja kiiremat teenust, kirjutab Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus vastuseks arstide kriitikale õdede retseptiõiguse laiendamise kavatsusele.
Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus. Foto: erakogu
Alates 2012. aastast on loodud võimalus pereõdedele piiratud retseptiõiguse koolituse läbimiseks Tartu Ülikoolis. Alates 2016. aastast kasutavad vastava ettevalmistusega pereõed kordusretseptide väljastamise õigust edukalt ja efektiivselt. Tänaseks on Eestis 122 pereõde, kes on vastava koolituse läbinud. Tartu Ülikooli poolt pakutav koolitusvõimsus ei taga meile piisavat arvu õdesid, kellel oleks retseptiõigus.
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond ja Eesti Arstide Liit avaldavad muret Eesti arstiabi kvaliteedi ja patsientide turvalisuse pärast seoses plaaniga laiendada õdede õigusi kirjutada välja korduvaid retsepte.
Eesti Õdede Liit on eriõdedele retseptiõiguse andmise ettevalmistusi teinud juba aasta aega ja seda erinevate osapooltega arutanud. Liit soovib kõiki osapooli kaasates jõuda käesoleval aastal kokkuleppele, milliste ravimite retsepte saavad eriõed iseseisvalt pikendada.
Alates novembrist kitsendati retseptidega tegelemist pereõdedele ja uue korra järgi nad enam ise retsepte kinnitada ei saa, vaid seda peab tegema perearst.