Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis toimub 9. oktoobril konverents, kus farmaatsiavaldkonna esindajad arutavad oma sektoris toimuvaid muudatusi ja tulevikusuundumusi.
- Farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal. Foto: Andres Tennus
Ravimivaldkonnas on praegu üks peamisi märksõnu personaalsete ravimite arendamine. Selle vajaduse tingib rahvastiku vananemine. Nüüdisaegne tehnoloogia ja ravimite 3D-printimine aitavad personaalseid ravimeid välja töötada, nanotehnoloogiat kaasates saab parandada ravimite tõhusust ja vähendada võimalikke ohtusid.
Kõigile huvilistele avatud konverents „Rahvusülikool 100: farmaatsia. Professor Johannes Tammeorg 100“ on pühendatud professor Tammeoru 100. sünniaastapäevale. Farmaatsia instituudi juhataja professor Ain Raal sõnas, et rahvusülikooli 100. sünnipäeva eel on paslik teadvustada Tammeoru kui proviisori, farmakognoosia ja kohtukeemia õppejõu, farmaatsia kateedri juhataja, ülikooli õppeprorektori ning aktiivse kutseala- ja ühiskonnategelase panust eestikeelse alma mater’i arengusse. „Eestiaegse farmaatsiaharidusega mehena on ta olnud omanäoliseks aegade sillaks eriala mineviku ja tuleviku vahel,“ lisas Raal.
Raal tõdes, et farmaatsia, eriti apteeginduse tulevik, on praegu raskete katsumuste lävel. 2020. aasta aprillis jõustub Eestis apteekide omandireform, mis peaks lahutama ravimite hulgi- ja jaemüügi ning apteegikettide asemel peaks apteekide enamusosalus kuuluma proviisoritele.
„Paraku ei ole üleminek kulgenud piisava tempoga, liiga palju on passiivsust ja kaikaid on kodaratesse lennutatud eri suundadest,“ kirjeldas Raal. Tema arvates lähevad asjad paremaks siis, kui inimese tervist puudutavate ühiskondlike otsuste ja muudatuste tegemisel lähtutakse tervishoiu-, mitte ärihuvidest. „Ikka ja jälle tuleb korrata: ravim on mürk ja tervis on meie kõige kallim vara,“ rõhutas Raal.
Nii püütaksegi konverentsil tervishoiuhuvidest lähtudes vaadata otsa valdkonna tulevikule, jätmata kõrvale ka minevikku ja olevikku. Muuhulgas antakse konverentsil ülevaade farmaatsia õpetamisest Tartu Ülikoolis viimase saja aasta jooksul ning räägitakse näiteks:
•droogide turustamisest Eestis ravimihulgimüügifirmade tasandil;
•bakterite elektrospinnimisest;
•ravimite 3D-printimisest;
•ravimite ohutu kasutamise hindamisest hooldekodudes ja koduhoolduses viibivatel eakatel Eesti ja Soome patsientidel;
•gripi vastu vaktsineerimisest Eesti üldapteekides;
•ravimite suukaudsest manustamisest intensiivravi patsientidele;
•farmatseutilisest nanotehnoloogiast ja taimsetest raviainetest;
•füüsikalise farmaatsia tähtsusest ravimiarenduses ning
•kliinilisest farmaatsiast praegu ja tulevikus.
Konverents algab 9. oktoobril kell 10 Tartu Ülikooli farmaatsia instituudis (Nooruse 1–121). Kõik huvilised on oodatud.
Tutvu programmiga ja registreeru üritusele.
Farmaatsia instituudi konverents on arstiteaduskonna aastapäeva eelüritus. Personaalmeditsiini temaatikale pühendatud aastapäevaüritused toimuvad 10. ja 11. oktoobril. 10. oktoobril on teaduskonverents ja 11. oktoobril teemakonverents „100 aastat personaalset meditsiini“. Kõik huvilised on oodatud osalema. Sündmused on pühendatud rahvusülikooli 100. aastapäevale.
Seotud lood
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.