TalTechis loodud meetod muudab ravimitootmise keskkonnale sõbralikumaks
TalTech teadlased on leidnud viisi, kuidas toota amiidsidet sisaldavaid ravimeid lahusteid kasutamata, mis omakorda tähendab seda, et lahustipõhisele tootmisele iseloomulikke toksilisi jääkaineid ei teki.
TalTechi keemia osakonna professor Riina Aav. Foto: Tiit Lukk
Keemiatööstuses toimuvad kiired muutused on ühelt poolt seotud loodusressursside kahanemise ja keskkonnaprobleemide süvenemisega, teisalt ka keskkonnateadlikkuse kasvuga. Roheline, keskkonnasäästlik keemia on omandamas üha kaalukamat rolli jätkusuutlikus keemiatööstuses.
Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) teadlased lõid prototüübi innovaatilisele sensorile, mis monitoorib kopsude ventilatsiooni ja hapniku edasikandumist kudedesse vereringe kaudu.
TalTechi IT-teaduskonna tervishoiutehnoloogia õppekava tudeng lõi magistritöös mudeli, mis aitab ennustada 90protsendilise täpsusega diabeedipatsientide jalahaavandite paranemise tõenäosust ja seda, kas diabeedi tüsistus võib lõppeda amputeerimisega.
Tallinna Tehnikaülikooli, Venemaa ja Soome teadlased alustasid koostööd, et selgitada välja merekeskkonda sattunud ohtlike ainete, sh ravimijääkide, mõju Läänemere idaosa põhjaloomadele.
Tallinna Tehnikaülikoolis (TalTech) valminud magistritöö võttis uurimise alla Eestis loodud nutirakenduse, mis häälkäsklustega salvestab haiglaõdede õendustegevusjuhiste jälgimist, aidates seeläbi vähendada ravivigade hulka ning parandades patsiendiohutust.