Endokriinhaigustega patsiendid ei haigestu COVID–19 sagedamini kui tavapopulatsioon, ent haiguse kulg on neil oluliselt raskem ja tüsilikum. Need patsiendid tunnevad palju huvi vaktsiinide ohutuse ja efektiivsuse vastu. Ida-Tallinna Keskhaigla endokrinoloog Ulvi Merendi teeb ülevaate COVID–19 ja endokriinhaigustest.
- Kui COVID–19 diagnoosiga saabub haiglasse endokriinhaigusega patsient, tuleb tal kindlasti veresuhkru taset kontrollida. Foto: Andras Kralla/Äripäev
Endokriinhaigustega patsiendid satuvad sagedamini COVID–19 raske kulu tõttu haiglasse. Kõrge riskiga patsientide seas on esile toodud diabeediga, eriti kaasuva organkahjustuse ja rasvtõvega patsiendid. Ka neerupealise puudulikkusega patsientidel on suur risk põdeda COVID-19 raskelt. Brittide endokrinoloogia seltsi leheküljel on olemas COVID–19 ja endokriinhaiguste käsitluse juhised, kus on selgelt välja toodud, millele iga haiguse puhul tähelepanu pöörata.
Seotud lood
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.