Tartu Ülikoolis kaitstud magistritööst selgus, et 2017. aastal sai Eestis opioidravi 4,8% rahvastikust.
- Vähivalu kõrval ravitakse opioididega enim kroonilist seljavalu, nii naistel kui ka meestel. Foto: Meeli Küttim
Valdavalt raviti kroonilist valu: seljavalu, klassifitseerimata valu, põlveliigese artroosist ja polüartroosist tingitud valu. Kasvajate tõttu sai valuravi 0,4% rahvastikust. Sagedamini vajasid valuravi kopsu, eesnäärme, rinna, käärsoole ja plasmarakuliste pahaloomuliste kasvajatega patsiendid.
Seotud lood
Eestis on palliatiivse ravi meeskond üksnes Põhja-Eesti Regionaalhaiglas ning see suudab vaevu katta vaid Harjumaa vähihaigete vajaduse teenuse järele, ehkki palliatiivravi näidustused on märksa laiemad. Palliatiivse ravi ulatuslikum pakkumine jääb nii raha, personalipuuduse kui ka teadlikkuse taha, ütleb PERH palliatiivravi keskuse juhataja Pille Sillaste.
Euroopas kasutatakse valuravi eesmärgil opioide kõige enam saksakeelsetes riikides, aga ka Taanis ja mujal - 400 mg inimese kohta aastas. Meie kuulume riikide hulka, kus opioidide kasutus on kõige väiksem Euroopa Liidus - 30 mg inimese kohta. Seda on 13 korda (!) vähem, kirjutab Eesti Valu Seltsi president Boris Gabovitš.
Inimesi, kes peavad elama kroonilise valuga, on ainuüksi USA-s 50 miljonit ja mujal maailmas veel miljoneid. Vajadus mõista valu bioloogilisi mehhanisme ja leida tõhusamaid viise kroonilise valu vaigistamiseks on muutunud pakiliseks.
Kirurgilist ravi vajab vaid 1–2% alaseljavaludega haigetest. Seljavalust ja kirurgilisest ravist rääkis 2020. aasta Reumafoorumil neurokirurg Greete Pedai Ida-Tallinna Keskhaigla lülisambakirurgia keskusest.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.