Selle aasta teises kvartalis ületas inimestel kasutatavate ravimite turumaht esmakordselt 100 miljonit eurot kvartalis, suurenedes eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 34%.
- Inimestel kasutatavate ravimite käive oli 2. kvartalis 101 mln eurot. Foto: Shutterstock
Kui mullu samal ajal oli humaanravimite käive 76 miljonit eurot, siis selle aasta teises kvartalis oli see 101 miljonit eurot, toob välja Eesti Ravimiamet.
Võrreldes aga 2021. ja 2020. aasta esimese poolaasta ravimituru mahtu, siis muutus nii drastiline ei ole ehk näha on 10% suurenemist ja käibeid vastavalt 174 miljonit ja 192 miljonit eurot. Ligi 6% 2021 esimese poolaasta ravimite käibest moodustavad COVID-19 vaktsiinid ehk kui nende osa käibest välja jätta, siis on ülejäänud ravimite käibe muutus poolaasta arvestuses 4%.
Vaadates ravimituru käibeid kvartalite lõikes, siis tavapäraselt esineb sesoonsus: esimese ja kolmanda kvartali käive on väiksem kui teise ja neljanda kvartali oma.
Aasta 2020 oli ravimiameti hinnangul aga erandlik, sest esimese kvartali käive püstitas toonase ravimituru rekordi 98 miljoni euroga, suurenedes 22%. 2020. aasta I kvartalis suurenes müük suuresti apteegireformi mõjul, kardeti apteekide massilist sulgemist ja ravimeid osteti ette varuks. Seevastu sama aasta teise kvartali käive langes peaaegu 2017. aasta tasemele ehk 13%, kuna tulid koroonapiirangud, inimesed käisid vähem apteegis, mõned apteegid suurtes kaubanduskeskustes olid ka suletud ja välja ostetavate retseptide arv oli piiratud. 2020. aasta esimese poolaasta käibes kokku võis näha siiski vaid 4% muutust, võrrelduna 2019. aasta sama perioodiga.
Seega 2021. aasta I poolaastal liikus ravimituru maht oma tavapärases sesoonsuse rütmis ning ebaharilikult kõrge käibe suurenemise protsendi taga on erandlik 2020. aasta, kinnitab ravimiameti analüüs.
Enim turustatud ravimirühm – kasvajavastased ja immunomoduleerivad ained
Selle aasta teises kvartalis turustas ravimeid üld- ja haiglaapteekidele ning teistele ravimite hulgiostu õigust omavatele asutustele 30 Eestis tegutsevat ravimite hulgimüügi õigust omavat ettevõtet.
61% käibest moodustas müük üldapteekidele, 29% haiglaapteekidele ning 10% teistele asutustele. Ravimituru käibest 89% moodustas retseptiravimite, 10% käsimüügiravimite ning 1% haiglapakendite müük.
Suurima käibega ravimirühm on püsivalt olnud kasvajavastased ja immunomoduleerivad ained, mille käive moodustas teises kvartalis 24 miljonit eurot. Sellele järgnesid infektsioonivastased ained süsteemseks kasutamiseks 19 miljoni euroga. Vere ja vereloomeorganite ning seedekulgla ja ainevahetuse ravimite käive oli vastavalt 11 ja 10 miljonit eurot.
Ühtekokku moodustavad need neli rühma ligi 2/3 teise kvartali ravimituru käibest.
II kvartal 2021 kokkuvõtvalt:
Ravimiturg: 101 miljonit eurot
Ravimite müük üldapteekidele: 62 miljonit eurot
Ravimite müük haiglaapteekidele: 29 miljonit eurot
Ravimite müük teistele asutustele: 10 miljonit eurot
Kasvajavastased ja immunomoduleerivad ained: 24 miljonit eurot
Infektsioonivastased ained: 19 miljonit eurot
Vere ja vereloomeorganite ravimid: 11 miljonit eurot
Seedekulgla ja ainevahetuse ravimid: 10 miljonit eurot
Seotud lood
Inimestel kasutatavate ravimite turumaht suurenes 2020. aasta III kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 6,8%, olles 89,7 miljonit eurot.
Inimestel kasutatavate ravimite turumaht suurenes 2019. aasta II kvartalis eelmise aasta sama perioodiga võrreldes 8,0%, ulatudes 86,7 miljoni euroni. Kardiovaskulaarravimeid, mis aastaid troonisid ravimirühmade käibe eesotsas, topp kolmes enam ei ole, kuigi kasutajaid on neil endiselt teistest enam.
Kuigi möödunud aasta I ja IV kvartal olid ravimiturul tavapärasest erinevad, võib aastale tervikuna vaadates öelda, et nii ravimitarbimine kui ka ravimite hindades muutused olid üsna tavapärased, ütleb ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024