Ei tohi leppida mõtteviisiga, kus näilise kokkuhoiu eesmärgil suunatakse pilgud esmajoones teaduspõhise asutuse kiire lammutamise poole, jättes kogu valdkonna kitsaskohtade analüüs tegemata, leiab Tervise Arengu Instituudi juht Annika Veimer.
- TAI direktor Annika Veimer ei ole rahul ministeeriumi plaaniga koondada osa allaasutusi ühe katuse alla. Foto: Raul Mee
"Riigireformi eesmärk peab olema olemasoleva olukorra ja pakutavate teenuste kvaliteedi parandamine. Me ei tohi leppida mõtteviisiga, kus näilise kokkuhoiu eesmärgil suunatakse pilgud esmajoones teaduspõhise asutuse kiire lammutamise poole, jättes kogu valdkonna kitsaskohtade analüüs tegemata. Tark oleks muudatustele kuluv energia suunata olemasoleva kompetentsikeskuse tugevamaks tegemisse," sõnas Tervise Arengu Instituudi (TAI) direktor Annika Veimer.
"Meie visioon on muuta hea veel paremaks ning seepärast teeme ettepaneku liita TAI arendus- ja teadustööga need tegevused, mis teistesse asutustesse ei sobitu ja tunduvad meie tiiva all loogilisematena või mis ei ole seni piisavat tähelepanu saanud," pakkus Veimer välja omapoolse lahenduse. "Viimastel aastatel on uute arendustööde TAI-sse suunamine just kasvanud põhjendusega, et TAI-s on olemas ülesannete lahendamiseks vajalik kompetents ja arengupotentsiaal. Hiljuti on lisandunud TAI-le juhtiv roll personaalmeditsiini ja digilugu.ee arendamises, vähitõrje tegevuskava ellu viimises ning perearstiabi kvaliteedi hindamisuuringute tegemises," loetles Veimer konkreetseid tegevusi.
Sel nädalal, 15. märtsil saatis riiklikult evalveeritud teadusasutuste koostöökogu Vabariigi Presidendile, riigikogu esimehele, peaministrile, haridus- ja teadusministrile, sotsiaalkaitseministrile, tervise- ja tööministrile, Teaduste Akadeemia presidendile, riigikogu fraktsioonidele ning riigikogu sotsiaalkomisjonile ühispöördumise, kus väljendati muret riigireformi käigus teadlaskonna kadumise ja nende töö väärtustamise üle ning seisti Tervise Arengu Instituudi kui tervise valdkonna sõltumatu kompetentsikeskuse säilimise eest.
Ühispöördumise ajendiks oli sotsiaalministeeriumi poolt välja käidud nägemus lõpetada teiste haldusalas toimuvate muudatuste seas Tervise Arengu Instituudi eksisteerimine ning jagada laiali tema ülesanded. Sotsiaalministeeriumi haldusala asutuste funktsioonide põhjaliku analüüsi ja kaalumise asemel on mindud plaanides terviku lammutamise teed lootuses, et laiali jagatud osade summa on endiselt sama, mis varem.
Teadusasutuste koostöökogu esitas oma ühispöördumises tungiva palve kompetentsikeskuse killustamine peatada ning säilitada Tervise Arengu Instituut sõltumatu teadus- ja arendusasutusena.
TAI asutamisel oli eesmärk koondada ühe katuse alla teadus- ja arendustöö kompetentsid, mis on vajalikud keeruliste rahvatervishoiu probleemide lahendamiseks ning rahvusvahelise koostöö säilitamiseks.
Pöördumisele on alla kirjutanud Keemilise ja bioloogilise füüsika instituudi, Tervise Arengu Instituudi, Eesti Keele Instituudi, Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse ning Eesti Taimekasvatuse Instituudi juhid.
Seotud lood
Sotsiaalministeerium on saanud valitsuselt ülesande koondada tuleva aasta mai lõpuks valitsemisalast 235 teenistuskohta. Sellest 76% langeb kolmele riigihaiglale.
Osana riigireformist on kavas koondada ühe katuse alla terviseamet, ravimiamet ja Tervise Arengu Instituut. Ametite juhtidel selle plaani algatajaga üksmeelt aga ei ole, sest kuigi reformi mõte on vähendada dubleerivaid ja ebavajalikke tegevusi, näevad seniste asutuste juhid, et kattuvaid tegevusi praktiliselt ei ole ning koondumine superametisse teeb neile karuteene.
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024