Pneumokokknakkusest tingitud kopsupõletiku ravi antibiootikumidega peab algama võimalikult kiiresti, rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla pulmonoloog Marily Jaagor. Ennetuseks on parim lahendus vaktsineerimine.
- Riskirühmi tuleks pneumokoki vastu vaktsineerida. Foto: Shutterstock
Pneumokokknakkusest tingitud ägeda keskkõrvapõletiku korral alustatakse antibiootikumravi (AB-ravi) kohe kui patsient on üle kahe aasta vana, diagnoos on kinnitatud otoskoopiliselt ja esineb otorröa. ≥2 aasta vanustel lastel alustatakse antibiootikumravi juhul, kui on otoskoopiliselt kinnitatud diagnoos, tugev või kestev (üle 48 t) kõrvavalu, palavik ≥39° C, bilateraalne protsess ja otorröa. Täiskasvanutel alustatakse ravi amoksitsilliiniga ja penitsilliinallergia korral klaritromütsiinga. “Kui patsientidel on saanud mõnel põhjusel eelneva 3 kuu jooksul AB-ravi, tuleks kasutada kombinatsiooni amoksitsilliin/klavulaanhape,” juhtis Jaagor tähelepanu.
Seotud lood
Pneumokokivaktsiin võiks olla riskirühmadele haigekassa tervishoiuteenuste nimekirjas täielikult kompenseerituna, leidis täna kogunenud ekspertkomisjon.
Ida-Tallinna Keskhaigla pulmonoloog Kadri Jaama ütleb, et koroonaviirus põhjustab sageli viiruslikku kopsupõletikku, mis võib olla raskem kui bakteriaalne.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!