Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Vask: ravijuhupõhist rahastamist üldhaiglates ei olegi
Kui haigekassa ja ministeerium on välja öelnud, et tulevikus võiks haiglate ravijuhupõhise rahastamise ümber vaadata, siis Lõuna-Eesti haigla juht Arvi Vask leiab, et üldhaiglate rahastamisel pole seda põhimõtet juba paar viimast aastat rakendatud.
Lõuna-Eesti haigla juht Arvi Vask Foto: Terje Lepp /Äripäev
Tegelikult mingit ravijuhupõhist rahastamist üldhaiglate osas ei eksisteeri juba viimased kaks-kolm aastat. Haigekassa kasutab lihtsalt ravijuhu mõistet (mis üldjuhul on defineeritud raviarvena) haigla aasta rahavoo suuruse planeerimisel ja fikseerimisel. Tegelikult on haigla rahastamine juba ammu üle viidud eelarve- ehk rahavoopõhiseks.
Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski sõnul on 2018 aasta, mil seni tehtud töö peaks hakkama vilja kandma. Tänavu on kavas käivitada ka mitmed uued projektid, mis kõik sel aastal veel valmis ei saa.
Rakvere haigla juhatuse esimees Ain Suurkaev tõdeb, et tema jaoks on rahastamismudeli muutmine ravijuhupõhisest tervisetulemipõhiseks praegu veel sügavalt filosoofiline teema ning tervisetulemi defineerimine kõigile arusaadavalt ning üheselt tundub keeruline.
Minu kogemus haigekassa ravirahastuse lepingutega pole küll pikk, kuid senise kogemuse pinnalt arvan, et aeg on küps tõesti sisuliselt analüüsida ravirahastuse kontseptsiooni muutmist, kirjutab Põhja-Eesti Regionaalhaigla juhatuse esimees Agris Peedu.
Haigekassa nõukogu kiitis tänasel koosolekul heaks otsuse eelnõu, millega tekib võimalus uuendusliku rahastamismudeli rakendamiseks Hiiumaa haiglas. Uue rahastuspõhimõtte kasutuselevõtu eesmärgiks on tagada vähese elanikkonnaga ja raske ligipääsuga piirkonna haigla jätkusuutlikkus ning jätkata inimestele arstiabi pakkumist nende kodukohas.