• 24.04.25, 11:07

Raamat ülesöömisest. Miks me sööme, kui pole näljased?

Ameerika psühhiaater Judson Brewer selgitab värskelt eesti keelde tõlgitud raamatus “Näljaharjumus” põhjuseid, miks söömine muutub sõltuvuseks ja annab nõu, kuidas sellest nõiaringist lahti haakida. Abinõuks ei paku ta dieete, vaid vaimseid praktikaid.
Raamat “Näljaharjumus”
  • Raamat “Näljaharjumus”
  • Foto: Meditsiiniuudised
Eks vahel oleme kõik end avastanud külmkapi sisu uurimas, ehkki nälga pole, või siis leiame end õhtuti teleka ees midagi näksimas, kuna nii on mõnusam filmi vaadata. USA neuroteadlane ja sõltuvuskäitumist uuriv psühhiaater Judson Brewer kinnitab oma raamatus “Näljaharjumus, et suur osa meie toitumisest on seotud harjumuste, mitte vajadusega. Ta näitab, kuidas meie aju loob tugevaid seoseid toidu, emotsioonide ja harjumuste vahel ning õpetab, kuidas me saame neid mustreid endale soodsas suunas muuta ehk lihtsalt vähem süüa.
Brewer ei paku järjekordset dieeti ega piiravaid reegleid. Selle asemel kutsub ta mõistma, miks me üle sööme. Ta selgitab, kuidas söömine muutub sageli emotsionaalseks vastuseks stressile, üksildusele, väsimusele või lihtsalt igavusele.

Raamat “Näljaharjumus. Miks me sööme, kui pole näljased, ja kuidas seda lõpetada

NB! Saa sellele raamatule sooduskood tervise raamatuklubi lehel!
Raamatu keskmes on teadveloleku ehk mindfulness´i kasutamine – oskus olla hetkes kohal ja märgata oma tegelikke vajadusi. Brewer näitab, kuidas õppida eristama päris nälga emotsionaalsest näljast ning kuidas katkestada automaatseid käitumismustreid läbi lihtsate tähelepanelikkuse harjutuste. Seejuures rõhutab ta, et enesekaastunne ja uudishimu on palju tõhusamad kui süütunne ja enesekriitika.
Breweri lähenemine põhineb ka teadusuuringutel, sealhulgas tema enda välja töötatud programmil, mis on aidanud inimestel muuta söömisharjumusi ilma keelamise või kontrollita. Ta näitab, et harjumused ei kao käsu peale, vaid nõuavad teadlikku tähelepanu ja asendamist tähenduslikuma käitumisega.
Raamat sobib hästi neile, kes tunnevad, et nad on "proovinud kõike", kuid endiselt maadlevad isude, ülesöömise või emotsionaalse söömisega.“Näljaharjumus” ei käsitle ainult toitu – see on raamat enese mõistmisest, harjumuste ümberõppimisest ja parema elukvaliteedi saavutamisest.
Olulised mõtted raamatust:
  1. Söömine on sageli harjumus, mitte vajadus. Aju õpib seostama toitu emotsioonidega ja kordab neid mustreid automaatselt.
  2. Teadvelolek (mindfulness) on võti. Hetkes kohalolek aitab märgata, miks ja kuidas sa sööd.
  3. Füüsiline nälg ≠ emotsionaalne nälg. Õpi neid kaht eristama – üks vajab toitu, teine hoolt või tähelepanu.
  4. Süü- ja häbitunne ei aita. Enesekaastunne ja aktsepteerimine loovad paremad tingimused muutuseks.
  5. Isu on nagu laine – see tõuseb ja langeb. Kui sa ei reageeri kohe, võib see taanduda.
  6. Tunnustamine vs reageerimine. Õpi lihtsalt märkama impulsse, ilma et sa peaksid neile alati järgi andma.
  7. Uued harjumused vajavad tähenduslikku asendust. Tühjuse või stressi korral aita end muul viisil kui toiduga.
  8. Ajul on vaja kordust ja kannatlikkust. Muutused harjumustes võtavad aega, aga on võimalikud.
  9. Söömise jälgimine ilma hinnanguta. Pane tähele, kuidas ja millal sa sööd, ilma ennast süüdistamata.
Kes on Judson Brewer?
Kirjanik ja psühhiaater Judson Brewer
  • Kirjanik ja psühhiaater Judson Brewer
Doktor Judson Brewer on tunnustatud Ameerika psühhiaater, neuroteadlane ja teadveloleku õpetaja, kes töötab Brown’i Ülikooli teadusuuringute keskuses. Tema uurimistöö keskendub sõltuvuskäitumistele ja sellele, kuidas aju loob harjumusi – alates suitsetamisest kuni emotsionaalse söömiseni. Brewer on varasemalt juhtinud Yale’i Ülikooli sõltuvusmeditsiini keskust ning ta on välja töötanud mobiilirakendusi, mis aitavad inimestel teadveloleku abil harjumusi muuta. Tema TED-kõned on kogunud miljoneid vaatamisi ja ta suudab keerulist teadust edasi anda selgelt ja elulähedaselt. Ta on ka teiste menuraamatute, nagu “Ärevuse lahtiharutamine” (eesti keeles ilmus Äripäeva kirjastuses 2022) autor.

Seotud lood

Uudised
  • 03.02.25, 11:38
RAAMAT: Sõltuvusest vabaks – pikk ja käänuline tee
Briti psühhoterapeudi ja sõltuvusnõustaja Talitha Foshi raamat „Konksu otsas“ on üle hulga aja esimene eestikeelne raamat, mis aitab vabaneda kõikvõimalikest sõltuvustest.
Uudised
  • 03.03.25, 08:00
Üks ATH-aju teistele: see pole maailmalõpp
Jessica McCabe raamat “Kuidas elada ATH-ga” käib läbi kõik olukorrad, kuhu ATH-inimesed satuvad, lähtudes autori enda elust. Ta ei piirdu siiski vaid enese kogemusega, vaid on raamatusse kogunud paljude ATH-inimeste kogemusi.
Uudised
  • 04.04.25, 11:05
Raamat spordikella kandjale: kuidas olla oma tervise detektiiv?
Norra perearst, fotograaf ja kirjanik Torkil Færø raamat „Pulsiravi“ aitab spordikella kandmisest rohkem kasu saada, et oma tervist teadlikult jälgida ja kiirelt muuta elustiili, kui kell selleks märku annab.
  • ST
Sisuturundus
  • 21.04.25, 19:21
Meditsiinist kaubanduseni – Tartu uue ärihoone ankurrentnikuks saab TÜ Kliinikum
2025. aasta suve lõpuks valmiva Raja Keskuse toob Tartusse juurde üle 2500 ruutmeetri A-klassi kaubandus-, teenindus- ja büroopinda. Hoone ankurrentnikuks saab Tartu Ülikooli Kliinikum.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele