Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Habicht: omaosalus teeb endiselt muret
Tänavu möödub 10 aastat Tallinna Hartast ja 8 WHO Eesti tervishoiu jätkusuutlikuse aruandest.
Triin Habicht tegi kokkuvõtte, mis on muutunud 8 aasta jooksul pärast WHO jätkusuutlikkuse raportit. Foto: Raul Mee/ÄP
2010. aasta WHO aruande põhiline fookus oli Eesti tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkusel ja selle aruande peamine soovitus - laiendada ravikindlustuse tulubaasi riigieelarvest pensionäride eest panustamise abil - on selle aasta algusest rakendunud. See on oluline ja põhimõtteline muutus Eesti tervishoiu rahastamises ja õige suund, kui arvestada rahvusvahelist kogemust. Üksnes tööjõumaksudel kogu rahvastikku katvat tervishoiu rahastamissüsteemi on keeruline üleval pidada kõigis riikides ning seetõttu on ka enamik ravikindlustussüsteemiga riike liikunud tulubaasi laiendamise teed.
WHO hiljuti avaldatud kolme riigi omaosaluspoliitikat võrdlevast analüüsist selgub, et sellele vaatamata on meil inimeste enda poolt tasutud ravikulud ja risk suurte ravikulude tõttu vaesusesse sattuda Eestis endiselt kõrge.
Täna algas Tallinnas Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Euroopa regiooni konverents „Tervisesüsteem, tervis ja jõukus Tervis 2020 raamistikus“. Konverentsil hinnatakse liikmesriikide edusamme viis aastat tagasi allkirjastatud Tallinna Hartas võetud kohustuste osas.
Tänavu möödub 10 aastat Tallinna harta vastuvõtmisest. Harta eesmärk suurendada investeeringuid tervisesüsteemidesse, et võimaldada kõigile inimestele vajalikke terviseteenuseid on endiselt aktuaalne ka aastal 2018.