Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Mis on muutunud venoosse trombemboolia ravis 2015. aastal?
Võib kindel olla, et uued ravimid on tulnud selleks, et jääda, kirjutab ITK sisearst Katrin Nõukas.
Süvaveeni tromboos tursunud jalas. Foto: wikipedia
Muutusteta on VTE ravi üldpõhimõtted - ravi alaku kiiresti ja ravi toimub antikoagulantidega. Antikoagulantravi positsioon on VTE ravis ja sekundaarses preventsioonis kindel. Aastaid on nn kuldseks standardiks olnud ravi alustamine madalmolekulaarse hepariini raviannuse subkutaansete süstetega koos samaaegse suukaudse K-vitamiini antagonistiga (Eestis varfariin); K-vitamiini antagonisti toime saabumisel 5-7 päeva jooksul (hinnatuna INRi väärtusega >2) jätkub varfariini monoteraapia koos pidevate INR analüüsidega annuse piisavuse ja ohutuse hindamiseks.
Tuleviku Teaduse Grupp (Future Science Group, FSG) on teatanud uue artikli avaldamisest ajakirjas Future Science OA, mis puudutab nanokandjate ja mikromullide kasutamist ravimite manustamisel trombootiliste haiguste korral.
Varfariin on laialdaselt kasutatav antikoagulantravim, mille eesmärgiks on ravida ja ennetada trombemboolia esinemist ning vähendada sellega liituvaid haigusjuhte.