• 07.01.16, 09:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Munarakudoonorit on Eestis raske leida

Lastetu paar tahab last, ent munarakudoonori leidmine võtab Eestis ilmatuma aja. Põhjus on lihtne – naised kardavad doonoriks minna.
Munarakudoonorit on Eestis raske leida
  • Foto: www2.hariduskeskus.ee
Kahe lapse ema Pille Sillaste (39) oli enda uue elukaaslasega koos elanud viis aastat, kui tundus õige aeg ühise lapse saamiseks. Pille jäi rasedaks, kuid rasedus katkes. Naistearsti juurest tuli negatiivseid uudiseid ridamisi. Selgus, et elukaaslase spermatosoidid pole piisavalt aktiivsed, kuid vähe sellest – ka naine ise ei suuda enam munarakke toota.
Esialgu ei tundunud probleem kõige hullem. Kuna Pillel on mitu katseklaasilapse saanud sõbrannat, läks ta otsejoones Nova Vita viljakuskliinikusse. Eestis on munarakudoonori kasutamine igati legaalne, kuid protseduur ei läinud sugugi nii libedalt, kui ta lootis. Sellest kõigest on möödas juba kolm aastat, aga lapseootus kestab endiselt. Nimelt võib Eestis munarakudoonorit ootama jäädagi. Pooleteise aasta pärast saab Pille juba 41 – siis kaob ära haigekassa rahastus ja kogu protsess jääks tema enda rahakoti kanda.
Naistearstidel munarakudoonorluse osas ühtne seisukoht puudub. „Loovutatud munarakkude kasutamine on paljudele naistele ainsaks lapse saamise võimaluseks – nagu igasugusesse doonorlusse, suhtume sellesse soosivalt, kui jäädakse seaduste ja eetiliste tõekspidamiste piiridesse,“ ütleb Made Laanpere naistearstide seltsist. „Aga munarakudoonorlus, erinevalt spermadoonorlusest, pole ohutu. Kaasnevad ravimite kasutamise ja kirurgilise sekkumisega seotud võimalikud terviseriskid.“
Eesti viljakuskliinikutega võtavad regulaarselt ühendust naised Venemaalt ja Ukrainast, kes pakuvad ennast munarakudoonoriteks. Nende abist on siiani siiski eetilistel kaalutlustel loobutud. Samas pole ravimiameti andmeil ükski Eesti kliinik eestlannade munarakke ka välismaale müünud.
Täismahus loe Eesti Ekspressist

Seotud lood

Uudised
  • 14.08.15, 14:00
Triin Laisk-Podar kaitseb doktoriväitekirja naise viljatuse geneetikast
4. septembril 2015 kell 14.00 kaitseb Triin Laisk-Podar arstiteaduskonna nõukogu saalis (Ravila 19-1038) filosoofiadoktori kraadi (PhD (arstiteadus)) taotlemiseks esitatud väitekirja „Genetic variation as a modulator of susceptibility to female infertility and a source for potential biomarkers“ („Geneetiline varieeruvus kui naisepoolse viljatuse eelsoodumuse mõjutaja ja võimalike uute biomarkerite allikas“).
Uudised
  • 29.07.15, 10:12
Riias sündis esimene kontrollitud kromosoomidega PGSi laps. Eestis sama plaanis
Reproduktiivgeneetika kliinikus iVF Riga sündis 23. juulil esimene PGSi järgne laps. Eestis seda protseduuri ei tehta - hetkel. Samas on seda plaanis hakata juurutama lähikuudel.
Uudised
  • 19.07.17, 13:19
Kui palju kasutatakse Eestis doonorsugurakke?
Statistika järgi registreeritakse Eestis aastas ka hulgaliselt kliinilisi rasedusi, mis on tekkinud kas doonorspermast või doonormunarakust. Kui levinud see ikkagi on?
Uudised
  • 15.02.18, 14:00
"Pealtnägija": maailmas kogub populaarsust "fertiilsuskindlustus"
Karjääri või teistel sotsiaalsetel põhjustel raseduse edasi lükkamine on muutumas läänemaailmas ühe tavalisemaks. Eesti naistearstid soovitavad aga meeles pidada, et munarakkude külmutamine ei anna sajaprotsendilist garantiid ning võimalus elusa ja terve lapse ilmale toomiseks väheneb iga mööduva aastaga.
Töökuulutused
  • 29.10.24, 14:40
Tartu Ülikooli Kliinikum otsib hematoloogia-onkoloogia kliiniku juhti
Kandideerimise tähtaeg: 15.12.2024

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele