• 01.02.16, 15:15
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Britid hakkavad inimembrüote geene muutma

Iseeneslikku raseduse katkemist uurivad briti teadlased said riigi inimviljastamise ja embrüoloogia ametilt loa inimembrüote genoomi muutmiseks.
Geeniuuringud.
  • Geeniuuringud. Foto: Scanpix/Caro
Genoomi muutmiseks kasutatakse ülitäpset geenimuutmistehnikat CRISPR/Cas9, mis võimaldab geene lisada, muuta ja eemaldada, kirjutas ERRi teadusportaal.Kitsamalt plaanib Kathy Niakan oma Francis Cricki kolleegidega sellega rivist välja lüüa kuni neli geeni, et uurida, kuidas mõjutab see embrüo arengut esimese nädala jooksul. Hinnanguliselt kulub iga geeni testimiseks 20–30 embrüot teadusuuringuteks annetatud embrüot.
Niakan loodab, et alusuuringud annavad vihjeid kunstlikul viljastamisel kasutatavate protseduuride täiustamiseks ja seega selle tulemuslikkuse parandamiseks. Hetkel areneb igast sajas viljastatud munarakust 64–256 rakust koosnevaks lootepõiekeseks vähem kui 50. Emakaõõne seinale kinnitub neist omakorda 25. Kolmandaks elukuuks katkeb rasedus keskeltläbi igal teisel juhul.
Kuigi loote normipärane areng võib peatuda erinevatel põhjustel, on selleks sageli vigaselt avaldunud geen. Üheks Niakani ja ta kolleegide sihtmärgiks on näiteks geen OCT4, mis on tõenäoliselt tähtis pluripotentsete tüvirakkude jaoks. Pluripotentsed tüvirakud täidavad lootepõiekese sisemust ja võivad areneda ükskõik milliseks keharakuks. Ennustuse kohaselt jätkab embrüo geeni rivist välja löömisel oma tavalist arengut, kuid ilma pluripotentsete rakkudeta.
Täismahus artikkel ERRi uudisteveebis.

Seotud lood

Uudised
  • 29.07.15, 10:12
Riias sündis esimene kontrollitud kromosoomidega PGSi laps. Eestis sama plaanis
Reproduktiivgeneetika kliinikus iVF Riga sündis 23. juulil esimene PGSi järgne laps. Eestis seda protseduuri ei tehta - hetkel. Samas on seda plaanis hakata juurutama lähikuudel.
Uudised
  • 09.05.16, 16:30
Eesti teadlased ennustavad pärilikke tunnuseid teistest täpsemalt
On teada, et DNA järjestuse põhjal saab hinnata inimese pikkust, juuksevärvi, erinevaid haigusriske ja teisi pärilikke tunnuseid. Aga kui täpselt?
Arvamused
  • 18.08.14, 08:00
Analüütik: Kunstlik viljastamine sageneb Eestis
Viljatus on maailmas laialt levinud probleem. See võib olla tingitud mitmetest erinevatest teguritest. Põhjuseks võivad olla nii mehe seemnerakkude kehv kvaliteet kui naise mitmesugused haigused, kuid põhjused võivad jääda ka ebaselgeteks.
Uudised
  • 20.11.14, 11:59
Tallinn on valmis osutama tervishoiu-teenuseid piiriüleselt
Tallinna linnavalitsuse istungil ette kantud informatsiooni kohaselt on Tallinna linna tervishoiuasutused - SA Tallinna Lastehaigla, AS Lääne-Tallinna Keskhaigla, AS Ida-Tallinna Keskhaigla ja SA Tallinna Hambapolikliinik - Euroopa Liidu piiriüleste tervishoiuteenuste osutamiseks valmis, teatas Raepress.
Töökuulutused
  • 09.12.24, 14:40
Regionaalhaigla otsib arsti gastroenteroloogia-keskusesse
Kandideerimine kuni: 09.02.2025

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Meditsiiniuudised esilehele