Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Tartus luuakse insuldihaigetele tehislihast
Ülikoolilinnas Tartus on koostöös üleilmse elektroonikahiiuga Philips valmimas juuspeen ja samas imenutikas tehislihas, mis parandab õigeaegsel kasutamisel märkimisväärselt insuldi saanud inimeste lootust jätkata täisväärtusliku elu elamist.
Kui inimesel tuleb tromb peas asuvasse veresoonde – ehk ta saab insuldi -, siis on arstidel vaid tund-paar aega selle eemaldamiseks, et vältida jäädavate ajukahjustuste tekkimist.
Aastas diagnoositakse maailmas keskmiselt 15 miljonit uut insuldijuhtu, Eestis ligikaudu 4500. Kergemad insuldivormid jäävad aga sageli küllaldase tähelepanuta.
Patsiendid, kes jõuavad neuroloogi või veresoontekirurgi kaudu unearteri stenoosi korrigeerimise protseduurile, on tihti pöördunud vastuvõtule hoopis teiste tervisemuredega.
Eesti Arstide Päevade (mai 2018) ühe sessiooni teemana võtsid arstid käsile insuldi - ühelt poolt paljuräägitud, kuid teisalt alati uudiseid pakkuva haiguse käsitluse.
Haigekassa ravikvaliteedi aruanne annab teada 2016. aastal avastatud esmastest vähijuhtudest ja annab ülevaate teistestki rasketest haigetest, nagu insuldihaiged.