Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Atoopiline dermatiit: koritikosteroididele on alternatiive
Pediaatrilist atoopilist dermatiiti ravitakse enamasti kortikosteroididega, kuid on ka teisi ravimeid.
Enim esines lastel positiivseid nõeltorketesti tulemusi munavalge suhtes, see on ka varasematest uuringutest nii Eestis kui välismaal välja tulnud. Foto: Erik Prozes
Paiksed kortikosteroidid on peamised vahendid atoopilise dermatiidi (AD) ravis. Need ravimid vähendavad põletikku ja sügelust eelkõige erinevate proinflammatoorsete geenide transkripteeriva toime pärssimise abil. Paikseid steroide tuleks rakendada ainult ägeda põletikuga piirkondades, ülejäänud nahal tuleks aga kasutada pehmema toimega vahendeid. Paiksed steroidid imenduvad märksa paremini läbi niiske naha, seetõttu on manustamiseks ideaalne aeg esimese 3 minuti jooksul pärast vannis või duši all käimist. Erinevate steroide sisaldavate paiksete ravimite hulka kuuluvad oklusiooni tugevnemise järjekorras loetletuna losjoonid, kreemid, geelid ja salvid.
Taani fond Leo Foundation toetab Tartu ülikooli teadlasi 220 000 euroga, et laboriuuringute abil leida üha sagedamini esineva atoopilise dermatiidi tekkimise põhjuseid.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla nahaarst Maie Jürisson rääkis haigla sügiskonverentsil atoopilise dermatiidi olemusest, selle haruldastest vormidest ja ravist.
Pilden-Sarve sõnul keskenduti esialgses analüüsis 15 riskifaktori mõjule atoopilise dermatiidi (AD) tekkel, mis on väikelastel enim esinev allergiline haigus.
Kui paarkümmend aastat tagasi arvati, et atoopiline dermatiit on eelkõige allergiline haigus, siis praeguseks on selgunud, et tegemist on väga heterogeense haigusega.