Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Verevahetus – ameeriklased on igavese nooruse otsingul
Juba 17. sajandil välja pakutud verevahetus igavese nooruse tagamiseks pole kaugeltki välja surnud. USA praegu üks skandaalsemaid ettevõtteid Ambrosia Medical on vana meditsiiniidee taas ellu äratanud.
USAs tehakse igal aastal ca 14,6 miljonit vereülekannet. Foto: wikipedia
Ambrosia pakutava teenuse sisu on iseenesest lihtne. Soovija läheb kliinikusse ning tema soontesse suunatakse voolama kahe päeva jooksul kokku 1,5 liitrit noore ehk 16–25aastase doonori verd, vahendas Äripäev välismeediat.
Tähistamaks veredoonorluse ja vereülekannete 75. aastapäeva Eestis korraldab Põhja-Eesti Regionaalhaigla verekeskus reedel, 11. novembril 2016 Regionaalhaigla E-korpuse saalis (J. Sütiste tee 21) konverentsi “Veenist veenini”.
Verekeskuses ei tegelda mitte ainult doonorivere kogumise ja veretoodete tootmisega, vaid olemas on ka Eesti referentlabor, kus tegeletakse patsientide spetsiifiliste vereuuringute ja -sobitamisega. Labor on sobiva vere leidmiseks valvel 24/7 (ööpäev läbi), sest keskeltläbi on 140–150 korral aastas vaja kiiret vereülekannet antikehadega patsientidele tööpäevaväliselt.
Prantsuse arst tegi 17. sajandil ajaloo esimesed vereülekanded, kuid kolleegid otsustasid jumalat teotavatele katsetele lõpu teha. See maksis ühele süütule patsiendile elu.