Eesti Arstide Liit toetab president Jaan Süti sõnul õdede piiratud retseptiõigust, kuid muutused plaanitaval kujul ei lahenda probleeme.
- Arstide liidu president Jaan Sütt. Foto: ÄP: Raul Mee
Asjaajamist saab hõlbustada tema sõnul teiste lahendustega kui õdede töökoormuse tõstmisega. "Oleme Eestis olukorras, kus võrreldes naaberriikidega on retseptide (nii esmase kui ka korduva) väljastamine liiga keeruline ja sellega ei saa leppida," jätkas Sütt. Retsepti kirjutamiseks peab arst avama haigusjuhu tervishoiuteenuse osutaja juures. "Kui arst on töölt eemal (nt lapsehoolduspuhkusel või pensionil), siis ei saa ta retsepti kirjutada isegi mitte iseendale, sest paberretsepte võib haigekassa korraldusel kasutada ainult juhul, kui retseptikeskus ei tööta," lausus Sütt. See on tema hinnangul arsti professionaalse autonoomia ebamõistlik piiramine. "Ka on meil 4. ja 5. kursuse tudengid, kes on läbinud farmakoloogiakursuse ja retseptikirjutamise alused, teevad arstipraktikat ja töötavad abiarstidena, kuid neil puudub ligipääs retseptikeskusele. Küll aga saavad retsepte pikendada õed, kes on läbinud paarinädalase kursuse Tartu Ülikooli juures," lisas Sütt.
Seotud lood
Piiratud retseptiõiguse laiendamine õdedele annab võimaluse pakkuda patsientidele paremat ja kiiremat teenust, kirjutab Eesti Õdede Liidu president Anneli Kannus vastuseks arstide kriitikale õdede retseptiõiguse laiendamise kavatsusele.
Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond ja Eesti Arstide Liit avaldavad muret Eesti arstiabi kvaliteedi ja patsientide turvalisuse pärast seoses plaaniga laiendada õdede õigusi kirjutada välja korduvaid retsepte.
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.