Lõikad korra kogemata noaga sõrme ja jooksedki verest tühjaks – umbes selline on meditsiinikaugete inimeste arusaam hemofiiliast, millele pühendatud päeva 17. aprillil üleilmselt tähistatakse. Hemofiilia ise on siiski palju keerulisem nähtus, kirjutab Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonna juhataja, hematoloog Kadri Saks.
Paljud inimesed põevad kerget hemofiiliat nii, et nad ei pruugi sellest ilma suuremate traumadeta isegi teadlikud olla - lihtsalt verejooks peatub kauem kui teistel. Raske hemofiiliaga inimese suurimaks ohuks pole aga mitte välised vigastused, vaid sisemised verejooksud. Kui panna ta nüüd vati sisse ja keelata igasugune liikumine, võivad sisemised verejooksud tekkida sellest hoolimata. Need on peamiselt liigese- ja lihasesisesed mikroverejooksud, mida inimene ei pruugi alati tajudagi. Tahtmatu vale liigutus võib põhjustada ka suure verejooksu, siis jookseb veri liigesesse või lihasesse nii kaua, kuni sellesse piirkonda enam rohkem verd lihtsalt ei mahu ja veritsus peatub. Mõne aja pärast „juhitakse“ võõrad ained kaitsvate rakkude poolt minema. Paraku lisandub kõigele eelnevale ka eluohtlike verejooksude, näiteks ajuverejooksude, risk.
Seotud lood
Põhja-Eesti Regionaalhaigla eestvedamisel arendatavas veritsushäirete kompetentsikeskuses on esmakordselt Eestis loodud veritsushäirega rasedate toetuseks erialadeülene töögrupp ja koostöömudel.
Euroopa Komisjon kinnitas Roche ravimi Hemlibra (emitsizumab) müügiloa inhibiitoritega A-hemofiilia patsientidele, teatas ettevõte.
Eesti on alates septembrist ametlikult Põhjamaade Hemofiilia Nõukoja (Nordic Hemophilia Council) liige, Eestit esindavad nõukojas Regionaalhaigla hematoloogid Edward Laane ja Ines Vaide.
Argimõtlemine peab miskit, mis on haruldane, ühtlasi ka väärtuslikuks. Haruldase vääriskivi puhul see nii ongi - kivi on väärtuseks nii leidjale, omajale kui kandjale. Alati ei tähenda aga tunnus haruldane ihaldusväärset - näiteks harvikhaigus on midagi, millest selle omajad ja kandjad parema meelega loobuks. Küll saavad aga otsustajad väärtustada harvikhaigusega patsienti võrdsena teiste hulgas.
Kandideerimise tähtaeg: 22.01.2025