Balti Ateroskleroosiühingu (ingl Baltic Atherosclerosis Society ehk BAS) konverentsi teises sessioonis andis Tampere ülikoolihaigla kardioloog professor Katriina Aalto-Setälä ülevaate Soome kogemusest düslipideemia ravis.
Düslipideemia käsitlus Soomes põhineb riigisisesel ravijuhisel, mille aluseks on Euroopa Kardioloogide Seltsi ja Euroopa Ateroskleroosiühingu soovitused. Soome ravijuhiste koostamine toimub erialaseltside ja Duodecimi koostööna, kaasates kokku ligi 1400 vabatahtlikku erialaspetsialisti. Riigisisese ravijuhise praktilist väärtust tõstavad konkreetsed diagnostika- ja ravialgoritmid ning info ravimite kättesaadavuse ja soodustingimuste kohta Soome tervishoiusüsteemis.
Septembris toimunud Meditsiiniuudiste konverentsil “Kardioloogia tulipunkt” rääkis Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog Kairit Palm, et olulisemad geneetilised kardiovaskulaarhaigused on perekondlik düslipideemia (FH), aordihaigused, rütmihäired ja kardiomüopaatiad.
Lipoproteiin-a taseme määramine on sama oluline kui LDL-kolesterooli väärtuse jälgimine, sest teatud juhtudel võib just lipoproteiin-a tase ennustada ette südameinfarkti.
Ehkki on tulnud ka uusi mudeleid, lähtuvad Euroopa kardioloogide ravijuhised kardiovaskulaarse riski hindamisel ikka SCORE mudelist, mis on nii universaalne kui ka kohandamisvalmis.
Teadlased arvutasid, kui palju lisavad Euroopa uue ravijuhise kõrged eesmärgid kallite kolesterooliravimite vajajate hulka. Selgus, et läinud sügisel valminud ravijuhise kasutuselevõtt tähendaks tervishoiusüsteemidele märkimisväärset kulude kasvu.