Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi teadur Mikk Jürissoni sõnul on nad koostöös genoomika instituudiga viinud läbi kliinilise uuringu kardiovaskulaarsete haiguste tõhusamaks ennetamiseks.
- Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi teadur Mikk Jürisson. Foto: Meeli Küttim
Jürisson kirjeldas konverentsil MEditsiin 2021, et südame ja veresoonkonna haigustesse haigestumise riski hinnatakse tänapäeval SCORE-meetodiga. Kahe instituudi ühises uuringus lisati SCORE´iga saadud tulemustele geenirisk, mille tarbeks kasutati Helsingi Ülikoolis väljatöötatud n-ö kardiokompassi. See omakorda koosneb riski arvutavast algoritmist ning visuaalist, mis näitab riski nii arstile kui ka patsiendile.
Seotud lood
Tervise Arengu Instituudi personaalmeditsiini projektijuht Helen Lepa selgitas, kuidas personaalmeditsiin aitab suurendada tervelt elatud aastate arvu ning millal on oodata personaalseid terviseandmeid arstide töölauale.
Personaalse meditsiini eesmärgiks on tagada patsiendipõhine vähiravi, tänu millele patsient saab ravimit või ravimite kombinatsiooni, mis mõjutab spetsiifiliselt haige vähirakke vastavalt neis esinevale geenimutatsioonile.
Ehkki on tulnud ka uusi mudeleid, lähtuvad Euroopa kardioloogide ravijuhised kardiovaskulaarse riski hindamisel ikka SCORE mudelist, mis on nii universaalne kui ka kohandamisvalmis.
Notino ilutoodete veebipood pakub laia tootevalikut just talveperioodiks, mis aitavad talve kergemini ja tervemana vastu pidada.