Hüperkolesteroleemia vajab kiiret diagnoosimist ja ravi
Regionaalhaiglas läbi viidud düslipideemiate uuring kinnitab kombineeritud ravi kasutegurit ning toob välja kitsaskohad hüperkolesteroleemia ravimisel.
Nigeeria päritolu dr Oluwabunmi Temitayo Awe viis prof Viigimaa juhendamisel tehnikaülikooli e-tervise õppekava magistriprogrammi raames regionaalhaiglas läbi retrospektiivse uuringu. Foto: Raul Mee
Hüperkolesteroleemia esinemissagedus on kasvanud, kardioloogid peavad väga oluliseks haigus võimalikult varakult diagnoosida, sest see on suureks riskiks südame-veresoonkonnahaiguste väljakujunemisel.
Kõrgvererõhktõvega inimeste arv on viimase 40 aasta jooksul kasvanud 90%, seda põeb iga viies mees ja iga neljas naine. Confido tervisekeskuse kardioloog Tiina Uuetoa andis Meditsiiniuudiste vebinaril ülevaate hüpertooniatõve diagnoosimisest ja ravist, kus olulisel kohal on polüteraapia ja ravisoostumuse probleemid.
Balti Ateroskleroosiühingu (ingl Baltic Atherosclerosis Society ehk BAS) konverentsi teises sessioonis andis Tampere ülikoolihaigla kardioloog professor Katriina Aalto-Setälä ülevaate Soome kogemusest düslipideemia ravis.
Euroopa Liidu praeguse definitsiooni alusel on harva esineva haigusega tegemist siis, kui esinemissagedus on väiksem kui 1:2000 üldpopulatsioonis. 80 protsenti neist haigustest on geneetilised ja avalduvad noores eas – ligi 30 protsenti enne viiendat eluaastat.
Regionaalhaigla kardioloog professor Margus Viigimaa sõnul on düslipideemia ravi on muutunud järjest agressiivsemaks. Palju oodatakse PCSK9 inhibiitoritest, mille kasutusvõimalused hüperkolesteroleemia patsientidele ka Eestis laienesid.
Meditsiiniuudiste talvistel veebiseminaridel anname tervishoiutöötajatele teadmisi vaimse tervise ja pearingluse teemal. NB! Kalender täieneb jooksvalt!