Regionaalhaigla hematoloogid Iige Viigimaa, Mariken Ross ja arst-resident Kreete Rahuoja andsid regionaalhaigla koolituskeskuse koolitusel „Hematoloogia arstidele“ ülevaate, millal tuleks kahtlustada veritsushaigust ning millised uuringud tuleks enne eriarstile suunamist patsiendile teha.
Veritsushäirete hulka kuuluvad von Willebrandi tõbi, hemofilia A ja B, hüpofibrinogeneemia, samuti teiste hüübimisvalkude defitsiidid või trombotsüütide funktsiooni häired. Pärilike veritsushäiretega on regionaalhaiglas jälgimisel u 150 patsienti, kogu Eestis üle 230. Veritsushaigustest ei ole võimalik terveneda, kuid ravi parandab patsientide elukvaliteeti.
Seotud lood
PERHi hematoloogia osakonna veritsushäirete õde Maria Hytti räägib, et nende osakonnas jääb harva 25 voodikohast mõni vabaks, kuna voodikohtade täituvus on 97%. Päeval on osakonnas tööl 5 õde ja 3 hooldajat, lisaks õendusjuht, öösel aga kaks õde ja kaks hooldajat.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla hematoloogiakeskus läbis Euroopa Hemofiilia Võrgustiku (European Haemophilia Network (EUHANET)) akrediteeringuprotsessi ja sai tunnustatud kui Euroopa Veritsushäirete Ravi Keskus (European Hemophilia Treatment Centre).
Lõikad korra kogemata noaga sõrme ja jooksedki verest tühjaks – umbes selline on meditsiinikaugete inimeste arusaam hemofiiliast, millele pühendatud päeva 17. aprillil üleilmselt tähistatakse. Hemofiilia ise on siiski palju keerulisem nähtus, kirjutab Tallinna Lastehaigla hematoloogia-onkoloogia osakonna juhataja, hematoloog Kadri Saks.
Kandideerimine kuni: 09.02.2025