Eestis on pneumokokknakkusesse haigestumine kasvuteel. Keskmine pneumokokknakkuse haigestumus võib hinnanguliselt aastas olla ligi 14 juhtu 100 000 inimese kohta, rääkis Rapla Perearstikeskuse perearst Argo Lätt.
- Suremus invasiivsesse pneumokokkinfektsiooni on ligikaudu 10%. Foto: Shutterstock
Streptococcus pneumoniae ehk pneumokokk on grampositiivne bakter, millel on 97 teadaolevat serotüüpi. Sageli kuulub pneumokokk inimese ninaneelu normaalsesse mikrofloorasse, kuid eelkõige alla 2aastastel, üle 65aastastel ning riskiruhma täiskasvanutel võib bakter põhjustada otiiti, sinuiiti, pneumooniat ja invasiivseid infektsioone, nagu sepsist, meningiiti ja bakterieemiaga kulgevat pneumooniat.
Seotud lood
Eesti ja Ukraina vaktsineerimiskavasid võrreldes tuleb välja, et on vaktsiine, mida Eestis lastele küll pakutakse, aga Ukrainas seni mitte. Näiteks rotavaktsiin.
Ravimifirma Pfizer tehtud uuring näitab, et nende COVID-19-vastase vaktsiini tõhustusdoosi võib manustada koos pneumokoki-vastase vaktsiiniga.
Kui kunagi alustatud vaktsineerimine on pooleli jäänud, tekib segadus, kas tuleb alustada otsast peale või mitte. Mõne vaktsiini puhul tähendab see suuri kulusid. WHO pakub juhendi selle kohta, kuidas sel juhul toimida.
Ülevaate pneumokokknakkuse avaldumise vormidest, ravist ja vaktsineerimisest annab Lääne-Tallinna Keskhaigla aasta arst ja infektsioonist Pille Märtin.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.