Reedel, 18. novembril leidis aset traditsiooniline Meditsiiniuudiste ravimikonverents. Räägiti ravimite varumise vajadusest ja võimalustest, aga ka ravimipoliitika suundumustest Eestis.
18. novembril peeti Tallinnas traditsiiniks saanud ravimikonverentsi. Pildil Eesti ravimitootate esindajad (vasemalt): Tallinna Farmaatsiatehase juht Kadri Randveer, TBD Pharmatech juht Andrus Tasa ja Pharma Estica juht Ott Licht. Foto: Meeli Küttim
L'Embitu konverentsikeskuses toimunud sündmuse avas terviseameti tervishoiukorralduse ja toimepidevuse osakonna peaspetsialist Andras Armväärt, kes rääkis ravimivarudest kriisiolukorraks. Terviseamet on varudega tegelenud üle 20 aasta." Viimased 3-4 aastat on varud olnud rohkem fookuses. Kriisid toovad murekohad fookusesse ja tekitavad fooni, kus saab teemat arendada. Ka raha juurde küsida arendamiseks," märkis ta.
AS Eesti Varude Keskus (EVK) ootab novembri keskpaigaks Eesti ravimite hulgimüüjatelt pakkumisi enimkasutatavate toimeainetega apteegiravimite strateegilise varu moodustamiseks. Loodava varu eesmärk on suurendada varustuskindlust ning maandada võimalike tarnetõrgetega seotud riske.
Eelmisel aastal teavitati ravimiametit umbes 400 ravimi tarneraskusest. Ligi pooled teavitused saabusid perioodil märtsist aprillini, mil ravimite kättesaadavusprobleeme põhjustasid enim algavast COVID-19 pandeemiast tingitud takistused tootmises ja tarneahelas, kirjutab ravimiameti sisse- ja väljaveo järelevalve büroo spetsialist Stella Sulaoja.
Kuigi hetkel ei ole Eestil elanikkonna jaoks mõeldud käsimüügiravimite ja antibiootikumide kriisivaru, loodab sotsiaalministeerium asja paranemist tuleval aastal. Tervishoiuteenuse osutajatel on praegu küll oma tegevusvarud, kuid nende suurust riik ei reguleeri ega kontrolli.
Eesti Varude Keskusel (EVK) tuleb märtsis sotsiaalministeeriumilt saadud nimekirja alusel moodustada ühe kuu apteegis müüdavate käsimüügi- ja retseptiravimite varu eesmärgiga luua puhver võimalikeks tarnetõrgeteks ja ennetada sellest tulenevat koormust haiglavõrgule.