Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Psoriaasihaigete ja üldsuse vahel on tugev barjäär
Laupäeval tähistatakse Eestis Rahvusvahelist Psoriaasipäeva. Huvitava kunstieksperimendi raames loodud taiesed kirjeldavad kunstnike nägemust patsientide tunnetest peale nendega kohtumist. Kohtumisest psoriaasihaigega sündis klaasist barjäär. Laupäeval esitletakse loodud teoseid teemast kõneleval patsiendikonverentsil.
Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti ja –disaini eriala tudeng Maarja Mäemets peegeldas psoriaasi ja psoriaatilist artriiti põdeva patsiendi tundmusi, mille tulemusena sündis klaasskulptuur „ Barjäär“. Kunstniku sõnul nägi ta haigega vesteldes selget barjääri psoriaasi põdeja ja ülejäänud maailma vahel. Tema sõnul sümboliseerib sündinud klaasskulptuur distantseeritust ja suletust, psoriaatikud tunnevad end tavamaailmast eraldatuna ja kõrvalejäetuna. See petlik barjäär ei võimalda meil esmasel kokkupuutel näha inimese tegelikku sisemust ning üksnes lähemal tundmaõppimisel avastame kui erakordne võib indiviid ka olla. See jätab haiged ilma ka paljudest võimalustest siin elus.
Tartu ülikooli arstiteaduse doktorant ja nooremteadur Helen Hermann sai Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühingult Ida-Euroopa noore teadlase preemia.
Täna tähistatakse ülemaailmset psoriaasipäeva. Psoriaas on krooniline, ägenemiste ja taandumistega kulgev, päriliku eelsoodumusega nahahaigus, mida põeb 3 % rahvastikust ehk Eestis umbes 46 000 inimest.