Meditsiiniuudiste küsimustele psoriaasi kohta vastas ITK nahaarst Pille Konno.

- Doktor Pille Konno, ITK.
- Foto: ÄP/Raigo Pajula
Psoriaas on salakaval haigus, mis kahjustab nahka, võib kahjustada ka küüsi ja liigeseid (10-30% psoriaasi põdevatel haigetel esineb kaasuvana psoriaatiline küüntekahjustus ja 5-42% haigetel psoriaatiline liigesepõletik). Psoriaasi põeb 2-3% elanikkonnast. Eestis põeb psoriaasi ligikaudu 42 000 inimest, neist 30% haigetel on mõõdukas või raske haigusvorm, mille puhul on vajalik raviks kasutada süsteemset immuunomoduleerivat ravi. Kuna haigus nahal on näha, siis häirib see väga elukvaliteeti.
Seotud lood
Psoriaas on krooniline põletikuline haigus, mille avaldumist mõjutavad nii pärilikkus kui ka keskkond. Seda põeb 2–3% rahvastikust.
Põhja-Eesti Regionaalhaigla reumatoloog Eve-Kai Raussi kirjeldab psoriaatrilise artriidi olemust ja ravi.
Tartu ülikooli arstiteaduse doktorant ja nooremteadur Helen Hermann sai Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühingult Ida-Euroopa noore teadlase preemia.
Hiljutise uuringu tulemused näitavad, et inimestel, kellel on psoriaas, krooniline põletikuline haigus, võib esineda teistest tõenäolisemalt südameinfarkti ja insulti, mille põhjuseks on vähemalt osaliselt asjaolu, et põletik kahjustab ka nende vaskulaarsüsteemi.
Kui varem oli igal tervishoiutöötajal isiklik kittel, siis tänapäeva haiglates ja kliinikutes kasutatakse üha enam renditavaid tööriideid, mis on jagatud, kuid hügieenilised ja alati jälgitavalt hooldatud. Tööriiete korrektne hooldus on meditsiiniasutustes hädavajalik – see aitab vältida bakterite, viiruste ja muude haigusetekitajate levikut ning tagada ohutuse nii personalile kui patsientidele. Kaasaegne tehnoloogia võimaldab kogu protsessi digitaliseerida ja vähendada riske miinimumini.