Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Kas perearstil on õigus keelduda nimistusse võtmisest?
Perearsti ja patsiendi usaldussuhe – kas perearstil on õigus keelduda patsiendi nimistusse võtmisest või arvata patsient nimistust välja? Selgitab advokaadibüroo Turnstone advokaat Kirke Treial.
Kirke Treial,
Advokaadibüroo Turnstone advokaat Foto: Erakogu
Viimasel ajal on meedias kõneainet tekitanud perearstide nimistute suuruse ja nimistutesse võtmise keeldumisega seonduvad küsimused. Postimehes ilmus hiljuti artikkel, kus perearstide seltsi juht Le Vallikivi tõi välja, et perearstide koormus on suur ning sageli on arstid raske valiku ees, kas rikkuda seadust, mis ei luba nimistusse võtmisest keelduda, või seadust, mille kohaselt peab ägeda haigusega vastuvõtule saama samal päeval1.
Riigikontrolli täna avaldatud auditist selgub, et lonkav perearstisüsteem kulutab Eesti tervishoius palju rohkem raha, kui peaks. Süsteemi parandamiseks napib arste.
Perearstide järelkasvu kindlustamiseks on kavas juurutada seaduse tasandil mentorluse põhimõte, millega nimistust loobuv perearst koolitab välja kolleegi, kes talt ameti üle võtab.
Riigikontrolli hinnangul on lahendamata probleemid pere- ja eriarstiabis viinud olukorrani, kus erakorralise abi osutamiseks mõeldud osakondadesse (EMO) pöördub üha rohkem inimesi, kes üldjuhul kiiret erakorralist abi ei vaja.