Vesi, mis toetab tervist ja leevendab tervisehädasid
Aluselisest veest on palju kuuldud ja räägitud, kuid millised omadused ja mõjud sel tervisele päriselt on, teavad vähesed. Neile, kes kimpus kõrvetiste, lihasvalude või refluksidega, on aga just aluseline vesi esimene abimees, mille järele haarata ning mis kiiret leevendust pakub.
Alla 7-aastased lapsed võivad Devini vett juua, kuid seda ei soovitata igapäevaselt tarbida, sest fluoriidisisaldus võib kahjustada jäävhammaste emaili arengut. Foto: Devin Eesti
Erinevalt tavalisest kraaniveest, mille pH on enamasti neutraalne (6,5–7), sisaldab aluseline vesi aluselisi ioone nagu kaltsium, magneesium ja kaalium, mis aitavad neutraliseerida liigset happelisust kehas. Üks tuntumaid aluselise mineraalvee brände on Devin, mille pH on 9,5. Tegu on veega, mis aitab neutraliseerida liigset happelisust, toetab kehas pH tasakaalu ning toob leevendust ülalmainitud tervisemuredele.
Mägede sisemusest tulev vägi
Devini vett ei valmistata, vaid villitakse. Seda saadakse looduslikust maa-alusest põhjaveekihist, mis on tuntud optimaalse mineraalide sisalduse ja kõrge aluselisuse (pH 9,5) poolest. Devini allikas on Bulgaarias olnud sajandeid populaarne loodusliku vee allikas. Mägede sisemusest tulev vesi on väga soe - +44C, ning juba naturaalselt tugevalt aluseline. Seetõttu on eriline ka vee villimine, sest veepudelid on soojad ning sõidavad veel tehase väravastki välja kergelt soojadena. Nii oleks hea seda tarbida just toatemperatuuril, sest see on Devin mineraalvee loomulik olek. Kui paljudele on aluselise vee tarbimine selle maitse tõttu võõras, siis Devini oma on pehme ning värskendav, mistõttu on see meeltmööda ka neile, kellele muidu aluselise vee tarbimine ei meeldi.
2-3 liitrit päevas
Aluselist vett on teaduslikult uuritud ning uuringud on toetanud selle kasulikkust reflukshaiguse sümptomite leevendamisel, vähendades maohappe mõju ja inaktiveerides pepsiini. Ka on uuringud viidanud aluselise vee võimalikele põletikuvastastele omadustele. Pikaajaline tervisemõju vajab aga veel selgitamist, sest aluseline vesi ei likvideeri algpõhjust, vaid leevendab tagajärgi.
Kui palju on aga mõistlik aluselist vett igapäevaselt tarbida? Otseseid piiranguid pole, kuid see võiks jääda 2-3 liitri hulka ööpäevas. Liigne tarbimine võib mõjutada mao happelist tasakaalu, mis omakorda võib tekitada seedeprobleeme ja takistada mineraalide õiget imendumist. Refluksiga inimestel võib see mõnikord põhjustada negatiivse efekti, kus magu asub tootma rohkem hapet.
Mao alahappesuse korral ei ole aluselise vee joomine näidustatud. Selle tarbimine, eriti koos söögiga, raskendab toidu seedimist ja võib põhjustada kõhuvaevusi. Aluselise vee joomine võib suurendada jääkainete väljutamist, uriini kogust ning sellest tulenevalt võib sageneda urineerimise vajadus.
Aluseline vesi sobib hästi kohvi, magusa ja veinisõpradele, sest vedelik neutraliseerib happelisi ainevahetuse vaheprodukte. Foto: Devin Eesti
Kuidas tarbida aluselist vett?
Enne ja pärast sööki: Aluselist vett soovitatakse juua toidukordade vahel, mitte söömise ajal. See aitab vältida mao loomuliku happesuse häirimist, mis on vajalik seedimiseks.
Hommikul: Paljud inimesed joovad klaasi aluselise vee pH-tõstva efekti saamiseks hommikul tühja kõhuga. See võib olla hea viis päeva alustamiseks.
Vältida liigset joomist õhtul: Suures koguses vee joomine enne magamaminekut võib põhjustada unehäireid sagedase urineerimisvajaduse tõttu.
Mida on kogenud Devini vee joojad?
Vähenenud magusaisu: Aluseline vesi aitab tasakaalustada keha pH-d, mis vähendab magusaisu. Suurem vedelikutarbimine võib samuti vähendada näljatunnet ja isu ebatervisliku toidu järele.
Tervislikum elustiil: Mõned inimesed tunnevad end paremini ja hakkavad tarbima rohkem puuvilju ja köögivilju.
Vedelikutasakaal: Devini vee tarbimine toetab head hüdratsiooni, vähendades vale näljatunde riski, mis võib tekkida dehüdratsiooni korral.
“ Elan stressirikkad perioodid üle Devinit juues”
„Avastasin Devini vee hea tuttava soovitusel ning tarbin seda täna regulaarselt. Ma ei joo ainult Devinit, aga kindlasti lähen otsin selle poeletilt üles siis, kui suurema stressi ja töökoormuse foonil kõrvetised ja maovalud tekkima hakkavad. Peale Devini tarbima hakkamist pole ma enam pidanud ühtegi omeprasooli-kuuri tegema, sest elan stressirikkad perioodid üle Devinit juues.”
Kiirabikeskuse ülemarst-keskuse juhataja Lilian Lääts
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.