Antropoloogide hinnangul on suured
sünnitusvalud püsti käimise tagajärjel kitsenenud vaagnaluu ning mõistuse
arenemisel suurenenud ajumahu evolutsiooni vaheline kompromiss, mille hinda
peavad maksma kõik sünnitavad naised.
Millal see kompromiss aga tehti? Varem arvasid teadlased, et see toimus umbes 2,4 miljonit aastat tagasi, kui meie kahel jalal kõndiva esivanema Homo habilise aju hüppeliselt suurenes. 2001. aastal leidis USA paleoantropoloog Sileshi Semaw aga Etioopiast Afari piirkonnast 1,2 miljonit aastat vana Homo erectus’e vaagnaluu, mille põhjal võib järeldada, et sünnitusvalud on suhteliselt hiljutine nähtus. Uurimistulemustest kirjutatakse pikemalt ajakirjas Science, kirjutas LiveScience.
Seotud lood
Ida-Tallinna Keskhaigla meesgünekoloog Gabor Szirko sõnul pole vastuvõtule tulevatel naistel enamasti probleemi sellega, et intiimsetel teemadel nõustab neid meesterahvas – sellest hoiatatakse registratuuris. Vastupidi, kord tema juurde läinud patsiendid tahavad sageli tagasi, kirjutab Anne Veskimeister terviseajakirja Üks juuni/juulinumbris.
USA uurijad leidsid, et naistel, kes on
enne rasedaks jäämist depressioonis, esineb sagedamini enneaegset sünnitust.
Sünnitusvalul võib olla eeliseid, millest
epiduraalanesteesia valinud naised ilma jäävad, ütles Nottinghami ülikooli
professor.
Tulevikus saab lisaks naistearstile
normaalse raseduse jälgimiseks ja lihtsamate reproduktiivtervisega seotud
probleemide korral pöörduda ka ämmaemanda iseseisvale vastuvõtule.
Mustamäe Keskuse kõrvale on peagi kerkimas mahukas uus esmatasandi tervisemaja. 6-korruselisse hoonesse on oodatud erinevad terviseteenuste pakkujad alates perearstidest lõpetades erispetsialistide ja vaimse tervise praksistega. Mitmed teenusepakkujad, sh mainekas labor on broneerimislepingud juba sõlminud, kuid ruumi on veel piisavalt kliinikutele, kes soovivad asuda uues hoones mitme linnaosa sõlmpunktis nii auto kui ühistranspordiga hästi ligipääsetavas kohas.