Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Paljutõotav rakuteraapia sai rohelise tule
Jaapani teadlastel on kavas kasutada esimest korda vanusest tingitud maakula degeneratsiooni leevendamiseks indutseeritud pluripotentseid tüvirakke. Varem on kõigiks keharakkudeks areneda suutvatel tüvirakkudel põhinevaid teraapiaid katsetatud vaid loomadel, vahendas ERRi teadusportaal.
Indutseeritud pluripotentsed tüvirakud ilmusid teaduskirjandusse pelgalt kaheksa aastat tagasi. Toona ilmestas ühiskond tuline debatt embrüonaalsete tüvirakkude kasutamise eetilisuse üle. Erinevalt tavalistest keharakkudest pole need veel diferentseerunud ehk neile pole veel omastatud kindlat rolli, mida nad kehas täitma peavad. Sobilike mõjutustega saab neid muuta ükskõik milliseks rakuks ning seega vananemise või haiguse tagajärjel alla käivat organismi uuendada ja parandada.
Tüvirakud on haiguste, sealhulgas lastehaiguste ravimisel aina olulisemal kohal ning esmaspäeval täiskogul arutlusele tulev resolutsioon toob välja mitmeid võimalusi, kuidas suurendada Euroopa Liidus tüvirakkude ja nabaväädivere varusid, vahendas Forte.
Tänavu 23. augustil said USA teadlased
ebameeldiva vapustuse, kui föderaalne piirkonnakohtunik Royce Lamberth keelas
kohtumäärusega inimlooteliste tüvirakkude föderaalselt rahastatud uuringud.
Jaanuari lõpus teatasid Jaapani teadlased ajakirja Nature vahendusel potentsiaalselt revolutsioonilisest avastusest, mis võimaldab indutseeritud tüvirakke saada vaid rakkude happega töötlemise läbi. Töö juhtivautori koduinstituut on aga nüüd uurimuse ebakõlade tõttu täiendava uurimise alla võtnud, kirjutas ERRi uudisteportaal.